Imazhi i BE u njollos! “Spiegel”: Maroku fshihet pas skandalit të ryshfetit, jo Katari!

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 29.12.2022, 17:12

Jo Katari! Maroku është ai që fshihet pas skandalit të ryshfetit që ka njollosur imazhin e Parlamentit Europian me protagonistë ish-deputetë italianë dhe aktualë, partneri i eurodeputetes greke Eva Kaili, Francesco Giorgi si dhe ajo vetë. Kështu shkruan revista gjermane Spiegel, në një publikim të sotëm.

Me titullin: “Marokkogate”, botimi gjerman thekson se Maroku kishte luajtur qartë një rol më aktiv se Katari në skandalin që ka njollosur imazhin e institucioneve evropiane, ku përfshihet edhe ish- nënkryetarja e Parlamentit Evropian.

“Shërbimet e huaja të inteligjencës së Marokut dyshohet se kanë korruptuar eurodeputetët për të lartësuar virtytet e regjimit të Katarit”, komenton Spiegel.

Dihet se Katari luan një rol të rëndësishëm në skandalin e ryshfetit në Parlamentin Evropian. Megjithatë, siç shkruan revista gjermane, Maroku ka pasur një pjesëmarrje edhe më aktive nga sa besojnë autoritetet belge.

Dokumentet e siguruara nga revista gjermane tregojnë se shërbimi i inteligjencës së jashtme të Marokut "DGED" është përfshirë në nivelin më të lartë të skandalit të korrupsionit dhe ryshfetit.

Për autoritetet belge, shërbimet "DGED" konsiderohen qendra e spiunazhit dhe kundërspiunazhit të shtetit të Magrebit (rajoni Veri-Perëndim – Afrika Veriore që përfshin Marokun, Algjerinë dhe Tunizinë).

Megjithatë, sipas dokumenteve që revista gjermane ka në duar, DGED dyshohet se ka punësuar tre italianë nga viti 2019: ish-deputetin, Pier Antonio Panzeri , eurodeputetin aktual, Andrea Cozzolino si dhe ndihmësin e tij, Francesco Giorgi, partnerin e Eva Kailit. Shërbimet e inteligjencës së huaj të Marokut, sipas "Spiegel", po paguanin shumë bashkëpunëtorët e tyre për të ndikuar në grupin e socialdemokratëve në Parlamentin Evropian për të mirën e qeverisë së Dohas. Kreu i "treshes" ishte ambasadori aktual maroken në Poloni.

Sipas revistës "Spiegel",Abdelrahim Atmoun, ambasadori aktual i Marokut në Poloni, ishte kreu i tre italianëve. Dhe sigurisht që treshja ishin në kontakt të drejtpërdrejtë me Drejtorin e Përgjithshëm të Shërbimeve Sekrete të Marokut, Mohamed Yassin Mansouri.

Pancheri, Kaili dhe Giorgi mund të jenë aktualisht në burg dhe të akuzuar për "pjesëmarrje në organizatë kriminale, korrupsion dhe pastrim parash", por qeveria e Dohas mohon çdo përfshirje në skandalin e korrupsionit.

Megjithatë, vlen të theksohet se, në 15 dhjetor, eurodeputetët miratuan një rezolutë me një shumicë të qartë në të cilën ata dënuan ashpër Katarin për ushtrimin e ndikimit përmes eurodeputetëve. Megjithatë, nuk përmendej Maroku. Krahu i majtë i Parlamentit Europian u përpoq të shtonte amendamente në rezolutën përkatëse që tregonte përfshirjen e Marokut në skandal me përpjekjet e tyre të dështuara.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit