Policët e Lalit e gjobitën për parkimin, qytetari: Jam rezident, kam leje se jetoj këtu

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 29.12.2022, 12:50

Parkimi në Tiranë është kthyer në një stres dhe hall të madh për shumë qytetarë. Policia e Lali Erit është në gatishmëri "të frikshme" për të vendosur gjoba pa fund, qofshin këto të drejta ose jo.

Përveç atyre që kryejnë shkelje me parkimin vend e pa vend, policia bashkiake tani po gjobit edhe qytetarët rezidentë, që kanë të drejtë të parkojnë aty ku janë rezidentë.

Një qytetar i cili është rezident në Don Bosco, thotë se policia e ka gjobitur edhe pse ai kishte parkuar para vendit ku është rezident. Sipas tij, polici bashkiak e ka gjobitur me pretekstin se ka parkuar në një vend ku nuk është rezident, por qytetari ka edhe dokumentin qe tregon se është rezident pasi jeton në këtë zonë. Pavarësisht kësaj polici e ka gjobitur më 20 dhjetor dhe i ka thënë qytetarit se do t'ia paguante vetë gjobën.

Por kur qytetari ka kontrolluar sot gjobat, ka gjetur gjobën e 20 dhjetorit bashkë me kamat vonesën.

Denoncimi i qytetarit:

Pershendetje JOQ Doja te beja nje denoncim per nje poloc qe vendos gjoba ne zona rezidenciale, Data 20-12-2022 Eshte bere ne don bosco, Une banoj aty Jam rezidenc dhe kam te drejte parkingu. Makina ka qene e parkuar dhe ato me kane vendosur xhobe sikur nuk jam rezidenc ne ket zone, Kjo eshte qe pagova sot, Kur shkova e kishte vendos Siq duket ne foto Eshte dhe emri im dhe targa. Kjo eshte letra qe jam rezidenc, Pse e vendos tha nuk je rezidenc I tregova letren Tha skam cfare te bej Se dija Bespj seshte faj i imi qe nuk e shikojn Me tga do ta paguaj une Por se paska ba. Nuk e kam problemin tek leket Por me vjen inati E kam parku ne krahun tjeter e mkan vendos cdo dit nga 2000 lek Ate dit qe e parkova fiks Dhe ate dit ma vendosen Thjesht me shum nga inati Asgje tjeter

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit