Kriza ekonomike po vazhdon të rrisë borxhet e qytetarëve në banka

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 29.12.2022, 10:16

Kriza ekonomike po vazhdon të rrisë borxhet e qytetarëve në banka. Të dhënat e fundit të Bankës Popullore tregojnë se llojet e ndryshme të kredive për mbijetesë dhe sigurimin e kulmit nën kokë nuk ndalen. Kreditë në total të qytetarëve deri në fund të nëntorit kanë arritur në afër 3.5 miliardë euro dhe janë rritur në mbi 1 miliardë euro në raport me nëntorin e vitit 2017 kur borxhet e amvisërive ndaj bankave kanë qenë në vlerën prej afër 2.3 miliardë euro. Në fund të muajit të kaluar, dominojnë kreditë konsumatore me afër 2 miliardë euro, ato banesore me mbi 1 miliard euro, afër 170 milionë euro të kartelave kreditore, 100 milionë euro për minuse në llogaritë rrjedhëse, dhe afër 6 milion euro kredi për blerjen e veturave të reja. Ekonomistët thonë se shtrenjtimi i jetesës që nuk ka të ndalur dhe pamundësia që me të ardhurat mujore të mbulohen harxhimet mujore bën që të rriten edhe kreditë e ndryshme.

“Të ardhurat e pamjaftueshme, pamundësia edhe për blerjen e një telefoni luksoz përveçse me kredi, hyrja në borxhe edhe për renovimin e shtëpisë, për pagesën e borxheve të vjetra, blerjen e teknikës së bardhë apo edhe për ahengje familjare, bën që të rriten borxhe në banka dhe numri i qytetarëve që për çdo muaj kanë këste për të paguar”, thonë ekonomistët.

Qytetarët thonë se marrin kredi për shkak se me paga nuk mund të kapërcejnë muajin. “Pa kredi nuk mund të blesh asgjë. Kam marrë borxh në bankë për blerjen e klimës inverter për ngrohje dimrit dhe ftohje gjatë muajve të verës, për blerjen e televizorit dhe rinovimin e banjos, dhe për pagesën e borxheve të vjetra. Tani disa vjet do të kthejë kreditin, por nuk ka zgjidhje tjetër”, thotë Altini, i punësuar në administratën e shtetit. Ai shton se shumica e kolegëve në punë gjenden në të njëjtën situatë dhe kanë marrë lloje të ndryshme të kredive në banka por edhe janë në minus në kartela. Një koleg tjetër i tij nga puna, Bardhyli shton se për katër vite duhet të shlyejë kredinë banesore, ndërsa për një vit duhet të kthejë kredinë tjetër për dasmën. Në ndërkohë, nga Banka Popullore thonë se projeksionet e fundit në tregun kreditor udhëzojnë për rritje të matur të aktivitetit kreditor deri në fund të vitit, që do të vazhdojë edhe në vitin 2023. Rritja e kredive në vitin 2022 pritet të arrijë 9.2 për qind në nivel vjetor, ndërsa në vitin 2023 të kemi rritje prej 7.1 për qind.

Në periudhën e ardhshme pritet stabilizim i aktivitetit kreditor me shkallë mesatare të rritjes prej 7.5 për qind në periudhën 2024-2025, në kushte të rritjes së ekonomisë vendore, të stabilizimit të pritjeve dhe rritjes së kërkesës për kredi të amvisërive dhe biznesit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit