Rusia po përpiqet të përdorë përshkallëzimin e tensioneve në Ballkan për interesat e saj

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 28.12.2022, 17:21

Kaosi dhe tensionet në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe kanë nxitur diskutimet rreth përfshirjes së mundshme ruse në nxitjen e tyre, si dhe diskutimet rreth frikës nga shpërthimi i dhunës që është rritur që nga fillimi i agresionit të Rusisë në Ukrainë.

Serbia është i vetmi vend evropian që nuk i ka vënë sanksione Moskës dhe llogaritë në mbështetjen e saj për pretendimet ndaj Kosovës, shtetësinë e së cilës e kanë njohur Shtetet e Bashkuara dhe vendet kryesore të Bashkimit Evropian. Por, Serbia po ashtu aspiron integrimin në Bashkimin Evropian, një proces që kushtëzohet nga normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën.

Ekspertët rusë thonë se Moska, e cila mbështet hapur Beogradin dhe nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, bën deklarata të dëmshme që turbullojnë madje edhe udhëheqjen e Serbisë.

Ditë më parë nënkryetari i parë i Komitetit të Dumës Shtetërore për Çështjet Ndërkombëtare, Alexei Chepa, në radion “Moscow Speaks” ftoi Serbinë të “bëhet pjesë e Rusisë” në rast të një ndërlikimi të situatës gjeopolitike në rajon. Madje, ai kërkoi që të pritet ndonjë “thirrje nga (Aleksandar) Vuçiç” në këtë drejtim.

Pas kësaj, zëdhënësja e ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, tha se Moska është në pritje të reagimit të Beogradit rreth propozimit të Kremlinit për normalizimin e situatës rreth Kosovës. Dukej shumë e paqartë.

Sipas VOA, kjo është vetëm një tjetër dëshmi e metodave, përfshirë demagogjinë provokuese dhe mbjelljen e dezinformimit, të cilave Kremlini u drejtohet për të arritur qëllimet e tij, tha eksperti për Evropën Qendrore dhe Lindore Ivan Preobrazhensky, në lidhje me propozimin absurd që Serbia t’i bashkohet Federatës Ruse. Sipas tij, ekziston një ndjenjë se të gjithë përfaqësuesit e autoriteteve ruse janë më tepër pjesëmarrës në disa shfaqje propagandistike në kanalet televizive federale, sesa politikanë dhe diplomatë seriozë.

“Deklaratat zyrtare mbi temat e politikës së jashtme që vijnë nga Moska janë shpesh propaganda më e lirë e tabloideve me një përzierje të qartë të papërgjegjshmërisë dhe zyrtarët e lartë të shtetit nuk bëjnë përjashtim këtu”, tha ai. “Çfarë mund të themi për deputetin e Dumës? Mjafton të lexoni postimet e ish presidentit të vendit Dmitry Medvedev. Pra, nuk mund të grindeni vetëm me të gjitha kryeqytetet perëndimore, gjë që ka ndodhur tashmë, por edhe me të njëjtin Beograd, i cili ndonjëherë, me sa duket, thjesht nuk di si të reagojë ndaj deklaratave ruse”.

Më herët, Dmitry Medvedev, ndër të tjera, në postimin e tij e përkufizoi natyrën e luftës në Ukrainë si konfrontim të Moskës me Perëndimin e përkushtuar ndaj “satanizmit”.

Në të njëjtën kohë, Kremlini tregon një interes të qartë për të nxitur një konflikt të ri dhe jo qëndrueshmëri në Ballkan, thotë zoti Ivan Preobrazhensky. Sipas tij, ky është qëllimi i përpjekjeve të kanaleve të shumta informative, të cilat përhapin masivisht dezinformata në çdo rast.

“Duket se Moska nuk do ta kishte problem të nxiste një “pikë të nxehtë” në formën e një përplasjeje të armatosur midis Serbisë dhe Kosovës. Dhe çdo destabilitet midis dy vendeve jehon në gjithë Ballkanin. Megjithatë, deri më tani Kremlini nuk ka asgjë për t’u mburrur në këtë drejtim… Përpjekjet e tij për të arritur këtë qëllim janë të kota. Kjo kryesisht për faktin se të gjitha synimet e Beogradit dhe Prishtinës janë të lidhura me anëtarësimin në Bashkimin Evropian”, theksoi ai.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit