VIDEO/ Në Afrikë ndodh gjithçka, lojtarët shtrihen në tokë dhe lejojnë kundërshtarin të shënojë

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 28.12.2022, 10:27

Nëse i keni ndjekur në videot që mund t’ju rastisin nëpër rrjetet sociale, afrikanët kanë një mënyrë unike për të luajtur futboll, që ndryshon shumë nga europianët apo amerikano-latinët. Ata bëjnë disa lëvizje të veçanta, por jo vetëm.

Ata e shohin ndryshe futbollin, duke e përshtatur me mënyrën e tyre të jetesës. Së fundmi një video virale po qarkullon në rrjet, për shkak se lojtarët e njërit ekip rrëzohen të gjithë në tokë dhe lejojnë kundërshtarët të shënojnë.

Ky episod ka ndodhur në Lojërat Phillys, kompeticion i themeluar në vitin 1992 në Afrikën e Jugut, që kishte si qëllim rritjen e talenteve të rinj dhe afrimin e popullit të thjeshtë, që nuk kishte luksin të shkonte në stadiumet e mëdha.

Ky kompeticion, i ngjashëm me ndeshjet e Shallvareve dekada më parë në kryeqytetin tonë, tashmë është shumë i ndjekur dhe ka fituar një popullaritet të madh, pasi regjistrohen gati 10 mijë të pranishëm për çdo ndeshje të organizuar.

Ngjarja unike ka ndodhur në ndeshjen mes Isithembisos dhe Pandhës. Ishte Isithembiso, që kishte fituar në ndeshjen e parë me rezultat të pastër 3-1, teksa edhe në përballjen e dytë ata po fitonin me shifrat 0-3 deri në minutat shtesë.

Kur koha po shkonte drejt fundit, lojtarët afrikanë u shtrinë në tokë dhe lejuan kundërshtarët të shënojnë vetëm përballë portierit. Sipas medieve, ky veprim bëhet për mirësjelljeje, me skuadrën fituese, që dëshiron të lejojë që ai që është i destinuar të humbasë të shkurtojë distancën.

Afrikanët nuk e pëlqejnë filozofinë evropiane të futbollit, që edhe nëse e kanë siguruar fitoren, nuk i ndalin golat. Ata janë më të dhembshur ndaj kundërshtarit dhe lojtarët europianë i krahasojnë me robotët, për shkak të profesionalizmit maksimal që ata tregojnë në fushë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit