Patriarku serb i quan ardhacakë shqiptarët në Kosovë: Serbët janë aty qe 15 shekuj

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.12.2022, 20:32

Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe Irinej të cilët dje Ministria e Jashtme e Kosovës i tha se mund të hyjë në Kosovë pasi Kisha ta dënojë hyrjen ilegale të priftit Predrag Popoviq në territorin e Kosovës, ka takuar sot Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq.

Pasi kanë dalë nga takimi, Porfirije ka thënë se ai nuk është dikush që di gjithçka për ato që po ndodhin dhe se pikërisht për këtë arsye ka pasur shumë pyetje për Vuçiqin. Sipas Porfirije, Vuçiq i ka dhënë shumë përgjigje.

Kreu i Kishës Serbe pastaj ka folur se si serbët dhe shqiptarët duhet të jetojnë bashkë.

“Në këto momente të rënda, bashkë me ta si gjithmnë, i lutem zotit për njerëzit tanë të cilët s’e kanë aspak të lehtë në Kosovë, që vuajnë, por edhe për të gjithë njerëzit, për paqe në botë, e para së gjithash për mirëkuptim reciprok, për bashkëjetesë mes shqiptarëve dhe serbëve, sepse me siguri mund të kuptohemi më mirë me përpjekje të përbashkëta” ka thënë ai.

Tutje, Porfirije ka thënë se në Kosovë shqiptarët dhe serbët me shekuj jetojnë bashkë duke përdorur teorinë e “shkencës” serbe se shqiptarët janë të ardhur në Kosovë.

“Natyrisht, serbët në Kosovë janë afër 15 shekuj, e nuk di diku 4 shekuj bashkë me shqiptarët” ka thënë Porfirije.

Ai ka theksuar se ka potenciale që tregojnë se nëse ka vullnet të mirë mund të gjendet rruga për bashkëjetë dhe se ka vend për të gjithë.

Porfirije ka thënë se shpreson që të realizojë vizitën në Kosovë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit