Vazhdojnë skandalet me tekstet shkollore, nxënësve u imponohet të mësojnë për BDI-në

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.12.2022, 16:05

Nxënësit e klasës së pestë nuk do të mund të kalojnë vitin pa e mësuar shkurtesën e togfjalëshit Bashkimi Demokratik për Integrim. Përpos institucioneve ndërkombëtare, një ndër shembujt e dhënë për mësimin e shkurtesave është edhe kjo parti politike, kështu, duke ju imponuar nxënësve që ende pa e ditur çka është politika, të mësojnë për ekzistimin e një partie politike.

Konkretisht, në faqen 64 të Gjuhës Shqipe për klasën e pestë, mësohet për shkurtesën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e Organizatës së Kombeve të Bashkuara dhe në fund, edhe për shkurtesën e Bashkimit Demokratik për Integrim.

Shembujt e dhëna në këtë libër nuk janë të rastësishëm. Autori i librit është Vehbi Kadriu, i cili siç mëson Alsat ka lidhje të ngushta me BDI-në. Përkatësisht, djali i tij, Endrin Kadriu, është drejtor në Ndërmarrjen Publike të Radiodifuzionit si dhe ish kandidat i BDI-së për zgjedhjet e fundit për Këshillin Komunal në Tetovë.

Autori Vehbi Kadriu ishte angazhuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës për të shkruar këtë libër gjatë mandatit të Jeton Shaqirit, drita e gjelbër për publikim nga ana e Komisionit për Tekste Mësimore që udhëhiqet nga Jovanka Lazareska Stançeska ishte dhënë më datë 18 tetor të vitit 2022.

Nga ana tjetër, në tentativë për t’i dalë në mbrojtje autorit të këtij libri, Ministria e Arsimit dhe Shkencës në një fjali të vetme bën dhjetëra gabime gjuhësore,raporton alsat.

“Nuk është e arsyeshme të bisedohet në emër të autorit i cili ka kontribu(u)ar (për) vite me radh(ë) në mënyrë profesionale. Procesi i pë(r)zgjedhjes është anonim dhe aspak nuk ka të be(ë)j(ë) me këto gje(ë)ra të cilat po (i) pyesni.Edhe njëher(ë) ju potencojm(ë) se procesi i përzgjedhjes dhe aprovimit janë procese që aprovohen nga ke(ë)shilli nacional dhe kalojn(ë) të gjith(a) procedurat (e) tjera të parapara me ligj”, njoftojnë nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës.

Ministria e Arsimit në këtë rast vendosi të mbrojë autorin Vehbi Kadriu, ndërsa për gabimet e fundit në librin e Historisë dhe Shoqërisë për klasën e pestë dhe Gjeografisë për klasën e tetë, ku shumë fakte ishte të shtrembëruara, dikasteri i Jeton Shaqirit përgjegjës bënte pikërisht autorët dhe recensentët e teksteve, madje duke kërkuar përgjegjësi nga ata.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit