Klodian Lekocaj, krimineli famëkeq shqiptar qëndron pas vrasjes së dyfishtë në Greqi?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.12.2022, 13:06

Një javë më parë në Greqi u ekzektuan dy shtetas shqiptarë, Kreshnik Çerçizaj, objektivi i atentatit dhe miku i tij Armando Organja.

Dyshimet janë se vrasja ka ndodhur për shkak të pazareve të drogës dhe një i burgosur në burgun e Korydallos ka dhënë porosinë. Mediat greke dyshojnë se porosia ka ardhur nga Klodian Lekocaj, shqiptari i cili fshihet pas një sërë ekzekutimesh në Greqi dhe Shqipëri. Truri i bandës “Mafia e Korydallos”, është i burgosuri tashmë famëkeq Klodian Lekocaj, i përfshirë në vrasje brutale, si ajo e avokatit grek Michalis Zafeiropoulos.

Mafia shqiptare e Korydallos duket se ka epërsinë në burgje kjo pasi grupi operon si një agjenci vrasësish me pagesë. Kreu i grupit është Klodian Lekocaj i dënuar për vrasje. Grupi ka vetëm një nënrkyetar pasi nënkryetari i dytë, Arben Bako, u vra brutalisht në qelinë e tij në mes të janarit 2019 nga i bashkëpandehuri për vrasjen e avokatit Michalis Zafeiropoulos.

Vitet e fundit shumë anëtarë të mafies shqiptare janë vrarë me njëri-tjetrin. Poshtë drejtuesve funksionojnë në mënyrë hierarkike disa nëngrupe, të cilat anëtarët drejtues i përdorin herë pas here për kërcënime, frikësim dhe vrasje. Megjithatë, edhe pse më e fortë, kësaj organizate nuk i mungojnë fërkimet. Anëtarët e saj përplasen shpesh me nëngrupe të tjera të mafies shqiptare, për shkak të konkurrencës për “punë” jashtë burgjeve, kontrollit të burgjeve dhe mbi të gjitha tregtisë së drogës.

Pas vrasjes së dy shqiptarëve Kreshnik Çerçizaj dhe Armando Organja në Nea Smyrni, më 23 dhjetor një bastisje e befasishme është kryer nga oficerët e policisë së departamenteve të Prokurorisë në qelinë e drejtuesit të dyshuar të “mafias së burgjeve shqiptare”, Klodian Lekocaj. nKontrolli u krye në të gdhirë në burgjet e Chanias, si dhe në gjashtë qeli, ku mbahen 13 shqiptarë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit