Nga Viti Ri rryma elektrike do të shtrenjtohet për rreth 5 për qind

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.12.2022, 21:09

Nga 1 janari rryma do të shtrenjtohet për gati pesë për qind, nëse Komisioni Rregullator Energjetik i pranon të gjitha shpenzimet e dorëzuara për shqyrtim nga kompanitë energjetike. Po ashtu, shkak për rritjen e çmimeve do të jetë edhe rritja e TVSH-së, për energjinë elektrike nga pesë në dhjetë për qind. Çmimi i ri vlen për familjet dhe kompanitë e vogla.

“Komisioni Rregullator Energjetik i përcakton çmimet pa TVSH. Rritja e TVSH-së, për të qenë më të saktë, për çmimin është 4.72 për qind. TVSH-ja rritet nga pesë në dhjetë për qind, por ndikimi në koston përfundimtare është 4.72 për qind”, u shpreh Marko Bislimovski – Kryetar i KRRE-së.

Sa i përket kostove nga MEPSO, rregullatori ka pranuar kërkesë për rritje prej 30 për qind të çmimit të transmisionit të energjisë elektrike. Në tenderin e EVN Home, për prokurimin e energjisë elektrike për gjashtëmujorin e parë të vitit 2023, në të cilin EMV-ja shtetërore ka qenë ofertues i vetëm, është ofruar çmimi prej 56 euro për megavat orë.

“Ajo që është e qartë është se në pjesën e tregut të rregulluar për nevoja të konsumatorëve të vegjël dhe amvisërive nuk kemi nevojë të importojmë energji elektrike dhe është zero denarë”, tha Marko Bislimovski – Kryetar i KRRE-së.

Në ditët në vijim, e më së voni deri më datën 31 të këtij muaji, zyrtarisht do të bëhet e ditur se sa do të jenë kostot e energjisë elektrike për qytetarët. Në periudhën në vijim mbeten katër blloqet tarifore, si dhe rryma e lirë pas orës 22 deri në orën 7 të mëngjesit, si dhe gjatë gjithë ditës të dielave.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit