VIDEO/ Momenti kur vrasësi hyn në një berberhane me armën në dorë dhe gati për ta shkrepur

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 26.12.2022, 18:22

Një video që tregon 69-vjeçarin, që qëlloi dhe vrau tre kurdë në Paris të enjten e kaluar, u publikua nga mediat ndërkombëtare. 69-vjeçari shihet teksa hyn në një berberhane, pranë qendrës kulturore ku hapi zjarr, duke tundur armën dhe duke kërcënuar ata që ndodheshin brenda.

Në një video të dytë është regjistruar momenti kur 69-vjeçari është neutralizuar dhe imobilizuar nga persona brenda berberhanes.

69-vjeçari tha pas arrestimit se “urrejtja e tij ndaj të huajve u bë patologjike” pas një vjedhjeje në shtëpinë e tij në vitin 2016. Ai pretendoi se ishte në depresion dhe do vriste veten.

Por, përpara se të vrisja veten, kam dashur gjithmonë të vras ​​emigrantë, të huaj, pas asaj grabitje”, raportohet të ketë thënë ai.

Për këtë arsye ai shkoi herët të premten në mëngjes në Saint-Denis, një periferi e klasës punëtore në veri të Parisit, duke mbajtur me vete një pistoletë automatike Colt 45 "për të vrarë të huajt".

Prokurorja tha se ai nuk qëlloi herën e parë sepse nuk kishte shumë njerëz përreth dhe rrobat që ai kishte veshur do ta kishin bërë të vështirë për të rimbushjen e armës.

Kështu ai u kthye në shtëpinë e prindërve të tij dhe doli përsëri më vonë, për të shkuar në lagjen ku e dinte se ishte qendra e komunitetit kurd. Dhe aty ai hapi zjarr.

Ai nuk njihte asnjë nga viktimat e tij. Por tha se donte të vriste kurdët sepse "ata po mbanin të burgosur në luftën e tyre kundër Shtetit Islamik, në vend që t'i vrisnin". Ai synonte të përdorte të gjithë municionin që kishte “dhe të vriste veten me plumbin e fundit”, por u ndalua nga disa persona në një berberhane dhe më pas u arrestua nga policia.

Prokurorët thanë gjithashtu ditët e fundit se i dyshuari kishte nisur një sulm me shpatë në një kamp emigrantësh në Paris një vit më parë dhe se kohët e fundit ishte liruar në pritje të gjyqit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit