Shkuan për Ervis Martinajn në Fushë Kuqe, si doli “duar bosh” Policia dhe RENEA?!

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 26.12.2022, 17:33

Një dyzinë me forca speciale të policisë rrethuan zonën e "Fushë Kuqes" me synimin për të gjetur gjurmë të Ervis Martinajt. Prej më shumë se 5 muaj, Martinaj është zyrtarisht si i zhdukur, dhe policia nuk ka asnjë adresë të një nga personave më të kërkuar të drejtësisë.

Për të rënë në gjurmët e tij u bashkuan dy operacione policie, ai i “Plumbit të artë”, ku Nuredin Dumani ka rrëfyer gjithçka për SPAK dhe ku përmend emrin e Martinajt si porositës i vrasjes se Endrit Dokles dhe operacionit “Rrëmbim personi”, që ka të bëjë me dyshimet se bosi i lojrave të fatit është rrëmbyer nga kundërshtarët e tij. Megjithë mobilizimin e bluve, duket se edhe këtë herë dolën "duar bosh" nga një operacion që premtonte shumë.

Dyshohet se forcat e policisë kontrolluan tre banesa të xhaxhallarëve të Ervis Martinajt dhe gjetën vetëm armë dhe municione luftarake, gjë e cila nuk përbën lajm pasi ajo zonë njihet si bazë e të fortëve të Fushë Kuqe. Asnjë gjurmë nga Martinaj, asnjë informacion i vlefshëm për vendodhjen e tij si dhe asnjë "arrestim i madh" i personave të cilët dyshohet se mund të kenë ndihmuar Martinajn në aktivitetin e tij kriminal.

Dyshimet në media nga gazetarët e kronikës kanë qenë se Ervis Martinaj është rrëmbyer dhe vrarë nga bandat kundërshtare, por deri më sot nuk është gjendur trupi i tij. Kjo të bën të dyshosh se Martinaj mund të jetë gjallë dhe se po i fshihet më së miri drejtësisë. Të tjera dyshime hidhen mbi faktin se Ervis Martinaj po mbledh forcat e po "shëron plagët" për të marr hak për vrasjen e Brilant Martinajt dhe të disa miqve të tij.

Nëse është gjallë, Martinaj duket se po "shijon" i qetë festat e fundvitit, siç shijoi muajit e verës në plazh i ruajtur nga një polic i quajtur Jeton Lami. Drejtori i Policisë Rrumbullaku dhe SPAK premtuan se shumë shpejt do të japin një version zyrtar mbi fatin e Martinajt por që deri më sot po mbledhin vetëm armët që bosi i lojrave të fatit ka lënë fshehur në lagjen e tij, aty ku cilësohej si i paprekshëm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit