Për të vjelë apo për të investuar? Kompania e Alabbar jep vetëm 3.5 milionë lekë për Portin e Durrësit

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 26.12.2022, 11:33

Projekti i Portit të Durrësit, ku do të ndërtohen disa rezidenca banimi, vazhdon të ndiqet nga dritë-hije dhe të shtojë akoma më shumë dyshimet se është një skemë e mirëorganizuar për “vjeljen” e shqiptarëve dhe pastrimin e parave.

Së fundmi zbulohet se fondi fillestar i kompanisë ndërtuese që ka marrë përsipër zbatimin e projektit, është vetëm 3.5 milionë lekë të reja, pra 35 milionë të vjetra. Kjo shifër është shumë qesharake për një projekt të tillë, teksa në marrëveshje thuhet se fondi do të zgjerohet në vazhdim.

Domosdo që kjo do të ndodhë, por me çfarë parash? Pas këtij detaji zbulohet edhe arsyeja përse kompania e Mohamed Alabbar i ka bërë një reklamë të madhe shitjes së apartamenteve, që ka nisur ende pa u marrë leja e ndërtimit. Pra në ajër, teksa blerësi nuk e di saktësisht ku do të jetë vendndodhja e shtëpisë së tij.

Qeveria i ka falur Mohamed Alabbarit mijëra metra katrorë tokë, e ka përjashtuar tërësisht nga taksat shtetërore dhe tashmë biznesmeni arab po kërkon të mbledhë paratë nga xhepat e parave të klientëve, ende pa hapur gropën e pallatit të parë.

Ide perfekte e biznesmenit, por ku qëndron këtu aftësia e shtetit shqiptar, që krenohej me faktin se kanë sjellë në Shqipëri një nga investitorët më të mëdhenj të botës? Po rezulton investitori ka ardhur në Shqipëri vetëm për të “vjelë”, për të dhënë, japin shqiptarët dhe të huajt që duan të shpërngulen në Durrës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit