“Shërbimi urban ku thërret qameti”/ Veliaj “përkëdhel” me 5 mijë lekë gjobë kompaninë e Nadir Çaushollit

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 25.12.2022, 19:35

Qytetarët që udhëtojnë çdo ditë me urban, e dinë se çfarë katrahure bëhet. Urbanë të tejmbushur, urbanë që vijnë me vonesë, urbanë akull të ftohtë në dimër e zjarr të nxehtë në verë, pa harruar dhe urbanët që bien në Lanë apo përplasen rrugëve duke rrezikuar jetën e udhëtarëve. E sikur të mos mjaftonte mungesa e shërbimit, kompanitë e shërbimit të transportit publik kërcënojnë se do të dyfishojnë çmimin e biletës. Po përse sillen në këtë mënyrë bosët që kanë në dorë lëvizjen e qytetarëve të Tiranës?

Atyre u është lënë dorë e lirë nga Bashkia që në krye të herës dhe sot bëjnë "ligjin". Madje Bashkia i "përkëdhel" me gjoba qesharake, të cilat as që duan t'i paguajnë fare. Kështu ka ndodhur me disa linja të transportit urban të cilat janë gjobitur nga 3 mijë deri në 5 mijë lekë të reja për mos-respektim të orareve të mbërritjes në destinacion.

Gjoba është cilësuar si minimale, e megjithatë, edhe këtë shumë kompania e Çaushollit ka refuzuar ta paguajë. Për këtë arsye, administrata e Veliajt i është drejtuar Gjykatës për lëshimin e urdhërit të ekzekutimit. Të njëjtin refuzim kanë bërë edhe kompanitë e tjera të gjobitura, duke injoruar fletë-gjobën e vartësve të Veliajt.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj shfaqet shpesh në kronikat e gatshme, ku garanton qytetarët për shërbim cilësor dhe “kërcënon” operatorët e transportit urban me masa të rënda penalizuese nëse nuk ofrojnë shërbim. Mirëpo këto “masa të rënda penalizuese”, siç i quan Veliaj, nuk janë as më pak e as shumë sesa kafja e mëngjesit që pinë bosët e urbanëve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit