Interesim i dobët për pritjen e vitit të ri

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.12.2022, 19:22

Interesim i dobët për pritjen e vitit të ri në hotelet në Ohër dhe Strugë. Për momentin disa prej tyre nuk punojnë fare për shkak të krizës energjetike, e ata që ende presin mysafirë nuk presin interes sepse as qytetarët nuk kanë disponim për të festuar.

Një javë deri në natën e ndërrimit të viteve, objektet hoteliere në Ohër dhe Strugë janë gjysmë të mbushura. Ata që nuk janë mbyllur ende për shkak të krizës ekonomike dhe energjetike, bëjnë të ditur se nuk e mbajnë mend deri më tani një interesim kaq të dobët për pritje të vitit të ri. Problem shtesë tani janë edhe çmimet më të larta të aranzhimeve për Vitin e Ri, që janë deri në 40%. Ato lëvizin nga 250 deri në 300 euro për person. Shoqata Hotelierike shpreson që rezervimet të arrijnë në momentin e fundit.

„Po, kemi rritje të çmimeve, por rritja e çmimeve është për shkak të rritjes së çmimit të energjisë, ushqimit, pagave dhe produkteve të tjera. Por, ne jemi ende oferta më e lirë në Ballkan dhe kudo, sepse shohim që në qendrat e skijimit për disa ditë çmimi i pritjes është deri në 1000 euro për person”, tha Kërste Blazheski-kryetar i HOTAM-it.

Në disa nga hotelet nuk do të ketë fare pritje. Ata do të punojnë vetëm me mysafirë që dëshirojnë të qëndrojnë te ta.

Shumica e rezervimeve pranë Liqenit të Ohrit janë me mysafirë vendas, por edhe nga Bullgaria, Serbia, Mali i Zi dhe Shqipëria. Për dallim nga Struga, ku nuk do të ketë festë të organizuar të Vitit të Ri në ambient të hapur, në Ohër do të ketë. Ndërkohë, 30% e hoteleve tashmë janë të mbyllura, dhe ka një njoftim për edhe aq mbyllje, menjëherë pas Vitit të Ri.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit