Si një roje parkingu mund të ndalë një vjedhje apo dhe një vrasje?! Makina luksoze u grabit në Tiranë, ‘porositësi’ i kërkoi takim në Laç

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 24.12.2022, 14:43

Një mekanik në Tiranë përfundoi në burg pasi vodhi një automjet luksoz të cilin e hapi pa asnjë vështirësi dhe doli nga parkimi nëntokësor sikur të ishte pronari i Audit A8.

“I dyshuari që këmbëngul se është sipërmarrës dhe dhënës makinash me qira u kap në afërsi të rrethrrotullimit të Thumanës”,- tregoi rastin për gazetën “Si” një burim i sigurtë nga policia.

Vjedhja e automjetit, pronë e një qytetari që jeton jashtë Shqipërisë, u denoncua në kohë rekord nga një punonjës që punon roje parking në rrugën “Don Bosko”. Ai i dëshmoi Policisë se ditën e ngjarjes pa të hyjnë në parking dy persona që e ndezën automjetin krejt normalisht.

“E ndezën me pult dhe me këtë makinë u afruan për të dalë. Brenda në makinë kishte kartë që hap traun, por karta ishte e skaduar dhe trau nuk u hap. Personi që drejtonte makinën tha që ishin miqtë e pronarit të Audit. Më thanë që po shkonin në spital pasi pronari ishtë shumë sëmurë dhe ishte duke vdekur. Për ta hapur traun më ofruan 10 mijë lekë që nuk i pranova. Shoferi insistoi që ishin njerëzit e Andit dhe që ai ishte në spital.”

Sipas Gazeta Si, roja i tha policisë se pas insistimit ai e hapi traun, por që sidoqoftë ka njoftuar administratorin.

"Aty erdhi nëna e pronarit të makinës që e sqarova se çfarë kishte ndodhur por ajo tha që djali nuk ishte në spital, por jashtë shtetit".

Familjarët kanë konfirmuar se çelësat e makinës gjendeshin në shtëpi dhe se automjetin nuk e përdorte askush. Policia tregon se nga kqyrja e kamerave të sigurisë vërejti që shoferi mban në fytyrë një kapele të zezë dhe një maskë anticovid. Për policinë nuk ka qenë e vështirë që pas këtij hetimi të shpejtë të kuptojë që bëhej fjalë për një vjedhje dhe që hajduitët kishin një kopje të çelsit. Nga shpallja në kërkim e targave, shërbimet policore nuk janë vonuar shumë për të identifikuar një të ngjashme në rrugën nacionale. Si shofer u identifikua shtetasi D.D, që akuzohet për vjedhje me pasoja të rënda. Por i riu këmbëngul se është mekanik dhe se ja kërkoi një mik të shkonte për ta marrë për ta parë nëse kishte apo jo probleme

“Nuk e dija se ku ishte makina, por shkova së bashku me E…me të cilin ecëm në këmbë nga Gjykata Administrative. Ai më dha çelësat, ecëm në rrugë kryesore dhe kishim çadër pasi binte shi. E.. më dha celësin me pult dhe me këtë çelës hapa makinën Audi A8. Ndeza makinën dhe dola por traun nuk u hap dhe diskutuam pak me rojen që na pyeti a e njihnim Andin. I thamë që ishte në spital dhe po vdiste."

I dyshuari i tregon policisë se E…më pas zbriti në afërsi të një vendi ku kishte lënë makinën Golf dhe i kërkoi të takoheshin në Laç. Megjithatë udhëtimi I tij për të cilin policia po heton nëse ky mjet do të përdorej për ndonjë krim u ndërpre nga një postbllok I rendit.

Burimeti thanë gazetës “Si” se në banesën e mekanikut u gjetën tetë çelësa të ndryshëm markash të ndryshme automjetesh si Citroen, Fiat, Audi, Mercedez dhe një tjetër me mbishkimin HF 555 si dhe tre të tjerë me pult. Në vijim të hetimeve policia ka marrë në pyetje edhe një administrator që jep makina me qira. Ai është personi që iu dha me qira golfin dy të rinjve për t’u afruar pranë zonës që ku kishin piketuar vjedhjen.

Ai pranon se dha me qira mjetin Golf mbasi ka si biznes dhënien me qira të makinave. Por policia nuk jep më tej detaje se cilat janë pistat e dyshuara dhe se përse mund të përdorej makina luksoze e grabitur në Tiranë në një mënyrë të sofisitikuar, që sidoqoftë u zbulua dhe u sinjalizua në kohë nga një roje parking.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit