“E njëjta histori, supë për show”/ Përse Veliaj nuk ushqen këtë të pastrehë?!

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 23.12.2022, 20:39

Erion Veliaj mobilizoi edhe njëherë repartin e tij të kameramanëve dhe fotografëve për show-n e radhës. Kryebashkiaku shpërndahu sërish supë në një qendër sociale. Pasi mbushi pjatat, Veliaj nuk nguroi të japë mesazhe sesi duhet të kujdesemi për njerëzit në nevojë, sesi duhet t'i ndihmojmë ata dhe si duhet të jemi pranë tyre. Por edhe këtë herë Veliaj harroi se në rrugët e qytetit që drejton, ka dhjetra të pastrehë që flenë rrugëve dhe nuk sigurojnë dot tre vakte ushqim.

JOQ ka publikuar disa ditë më parë foton e një personi të pastrehë. I moshuari fle zakonisht në stacionet e urbaneve dhe nuk dihet sa ditë ka pa ushqim dhe ujë. Me dimrin që sapo ka nisur dhe temperaturat që shkojnë në zero gradë celsius në mesnatë, dhjetra të pastrehë flenë rrugëve të mbështjellë me kartona dhe plastmase. Shërbimi social i Tiranës nuk është kujdesur që për këta persona të ketë një shtrat të ngrohë dhe ushqim të përditshëm.

Veliaj mburret me faktin se për çdo pallat apo kullë që ngrihet, Bashkia merr 3% të apartamenteve. E nëse ky vendim zbatohet në letër, përse sot në rrugët e Tiranës ka njerëz që flenë ku të munden? Është e qartë se ndihma që ofron kryebashkiaku është sa për show televiziv dhe në praktikë as që zbatohet.

Nëse ligji për strehimin do të zbatohej sipas asaj që Veliaj thotë në kasetat e regjistruara, i moshuari që fle në stacionet e urbaneve sot do të kishte një banesë dhe përkujdes social e shëndetësor. Por supa që shpërndan Veliaj është një lugë çorbe e prishur që e ha çdo ditë, dhe e vjellë çdo natë mbi të pastrehët që flenë rrugëve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit