Sasho Mijallkov sprovon gjyqësorin

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 23.12.2022, 19:17

Ish-drejtori i Policisë Sekrete të Maqedonisë së Veriut, Sasho Mijallkov, mund t’i shpëtojë edhe një dënimi prej 3 vjetësh burgim nëse brenda katër muajve nuk rifillon procesi gjyqësor në Gjykatën Penale të Shkupit për manipulimet zgjedhore në vitin 2013.

Për këtë vepër, ndikim në rezultatet zgjedhore, prishje e komisionit zgjedhor, Mijallkov më 2019 ishte dënuar me tre vjet burgim, por pas një ankese lënda është kthyer për rigjykim.

Procesi gjyqësor ishte paraparë të fillojë të enjten, por u anulua meqë në sallën gjyqësore mungoi Mijallkov, pasi burgu i Strugës nuk e kishte sjellë atë në seancë.

Ish-kreu i Policisë Sekrete ndodhej në vuajtjen e dënimit prej tre vjetësh për shpërdorim të detyrës dhe arritje të pasurisë në mënyrë të paligjshme të tokës ndërtimore në një zonë elitare në Shkup.

Nga burgu i Strugës mosdërgimin e Mijallkovit në gjykim e kanë arsyetuar me “gabime teknike”.

“Bëhet fjalë për gabim teknik nga ana e Gjykatës Penale. Ne, si institucion, më 14 dhjetor kemi marrë urdhër për shoqërimin e të dënuarit Sasho Mijallkov për një seancë gjyqësore më 12 dhjetor. Pra, është e qartë se është gabim teknik”, thuhet në një sqarim të burgut të Strugës.

Por, nga Gjykata Penale thonë se i akuzuari dhe mbrojtja e tij kanë qenë në dijeni për seancën e së premtes, por kanë vendosur të mos paraqiten.

“Në seancën gjyqësor të mbajtur më 12 dhjetor në prani të të akuzuarit, avokatëve të tij, si dhe shërbimit të shoqërimit nga burgu i Strugës, u tha se seanca e radhës është caktuar për datën 22 dhjetor”, thuhet në sqarimin e Gjykatës Penale.

Se a bëhet fjalë për gabim teknik apo të qëllimshëm mbetet të sqarojnë organet tjera, si Drejtoria e burgjeve të Maqedonisë së Veriut. Por, nëse gjykimi nuk nis brenda katër muajve, kjo lëndë, sipas dispozitave ligjore vjetërsohet, që nënkupton lirimin e Sasho Mijallkovit nga akuzat për këtë proces gjyqësor.

Ky zhvillim po ndodh vetëm disa ditë nga vendimi i Gjykatës së Apelit në Shkup, e cila e ktheu në rigjykim edhe një vendim tjetër të Gjykatës Penale, e cila e kishte dënuar me 12 vjet burgim ish-drejtorin e Policisë sekrete maqedonase, Sasho Mijallkov.

Ai ishte gjykuar për përgjime masive që besohet se ishin bërë nga viti 2008 deri në vitin 2015 dhe përfshinin politikanë, zyrtarë, gazetarë, klerikë dhe të gjithë ata që pushteti i atëhershme që drejtohej nga ish-kryeministri, Nikolla Gruevski, i konsideronte, “kundërshtarë të qeverisë”.

Mijallkov është dënuar me 8 vjet burgim edhe për furnizimin e institucionit që drejtonte me pajisjet të përgjimit, por edhe për këtë gjykim ai ka paraqitur ankesa në instancat më të larta gjyqësore.

Kryeministri maqedonas, Dimitar Kovaçevski, nuk i ka komentuar këto vendime duke theksuar se “pushteti gjyqësor është i pavarur dhe Qeveria nuk ndërhyn në punën e tij”.

Mirëpo, presidenti Stevo Pendarovski në fjalimin vjetor para deputetëve, të enjten, tha se “gjendja është alarmante” dhe se “nuk do të ketë drejtësi derisa nuk shohim gjykatës dhe prokurorë në burg”.

“Nuk ka drejtësi nëse nuk ka politikanë aktualë në burg për korrupsion, por drejtësi nuk do të ketë derisa të jenë të lirë gjyqtarët dhe prokurorët që marrin vendime skandaloze që ndoshta fshihen pas motiveve korruptive”, tha Pendarovski.

Zvonko Davidoviq, njohës i çështjeve juridike, thotë se nëse nuk ndërmerren masa, të gjithë të akuzuarit dhe të dënuarit për shpërdorim të detyrës dhe korrupsion mund të lirohen nga dënimet apo nga ndjekja penale.

Ai për këtë gjendje fajëson partitë politike, të cilat, siç shprehet, në gjyqësor i kanë vendosur “njerëzit e tyre”.

“Askush nuk dëgjon dhe as që ka dëshirë që gjendja të përmirësohet pasi çdo parti politike që është në pushtet, gjyqësorin e sheh si një mjet të mirë që të përballet me gjithçka që i duhet dhe që i pengon në arritjen e qëllimeve të saj”, thotë Davidoviq.

Sasho Mijallkov është familjar dhe një nga bashkëpunëtorët më të ngushtë të ish-kryeministrit Nikolla Gruevski, i cili më 13 nëntor të vitit 2018 është arratisur në Hungari për t’i ikur vuajtjes së dënimit prej 12 vjetësh e gjysmë burgim shpërdorim të detyrës.

Rasti me Mijallkovin, por edhe me disa emërime në gjyqësor, ndërkohë, ka rritur kritikat nga BE-ja dhe në veçanti nga SHBA-ja, e cila më 6 dhjetor dërgoi në Shkup një ekip për sanksione për të hetuar funksionarët dhe ish-funksionarët e dyshuar për korrupsion.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit