SPAK në gjumë/ Alarmi i UNDP: Burimi i parave të ndërtimit të pallateve ende i paqartë

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 23.12.2022, 18:07

Çdo ditë e më shumë, blerja e apartamenteve në Shqipëri, kryesisht në Tiranë, bëhet e pamundur. Çmimet janë të papërballueshme ku në zonën më të lirë një metër katror banesë shitet për 850 euro, e deri në 2200 apo 3000 euro në kullat e ngritura te Liqeni, apo buzë Lanës. Ndërtuesit justifikohen me faktin se është shtrenjtuar çmimi i hekurit, betonit dhe janë rritur pagat e punonjësëve të kraht. Megjihithatë ka një tjetër arsye se përse çmimet e apartamenteve janë shtrenjtuar shumë.

Sipas një raporti të UNDP, burimi i financimit të ndërtimeve të pallateve mbetet i paqartë. Tregu i shitjeve është i paqendrueshëm dhe nuk ka një analizë konkrete të kërkesës dhe ofertës, pasi ndërtimet po rriten dhe popullësia po bie. Në 8 vitete e fundit, çmimet e shitjes së apartamenteve kanë pësuar një rritje me 102%, duke e bërë blerjen e një banese thuajse të papërballueshme.

Këtu ka lindu një fenomen i çuditshëm. Një pjesë e banesave që dalin në shitje, blihen si pronë e dytë apo e tretë nga persona të ndryshëm dhe mbahen bosh. Kjo shkakton rritje të çmimit të apartamenteve dhe një kërkesë artificiale. Thënë ndryshe, dyshohet se ndëtuesit i kalojnë shtëpitë në emrat e familjarve dhe të afërmëve dhe mbahen qëllimisht bosh, për të rritur kërkesën për shtëpi, e si rrjedhojë kërkohen më shumë leje ndërtimi.

Burime jo zyrtare, i thanë JOQ se pas ndërtimi të një kompleksi pallatesh, biznesmenët kërkojnë një tjetër leje me arsyetimin se ka ende kërkesa për shtëpi. Sapo ndërtojnë kompleksin e dytë të pallateve, ndërtuesit japin urdhër që banesat të lëshohen me qira fiktive duke bërë të mundur fitimin e parave. Kjo dyshohet se mund të jetë një skemë e pastrimit të parave, por që ende Prokuroria apo SPAK nuk ka nisur asnjë hetim se përse ndërtohet kaq shumë në një vend që po braktiset nga të rinjtë.

Ndërtimi i kullave dhe pastrimi i parave u faktua edhe në përgjimet e Ndranghetas, ku biznesmenët dhe mafia italiane i kishte vënë syrin Tiranës si një vend ku mund të ndërtoje duke korruptuar zyrtarët. Edhe për këtë rast ku dyshohet se përmendet emri i Erion Veliajt dhe Edi Ramës, drejtësia nuk ka dhënë një përgjigjie përfundimtare. Nga ana tjetër dhjetra ndërtime janë ngritur pa leje në mes të Tiranës, fakt i pranuar ky nga vetë kryeministri dhe habija e zv.kryeministres Balluku sesi pallate shumë katëshe ngrihen pa dienin e tyre.

E nëse një çifti të rinjsh u duhet të blejnë një shtëpi në Tiranë, do t'u duhet të punojnë gjithë jetën, deri në pension, për të pasur një të tillë, kur shumë biznesmenë apo politikanë kanë disa apartamente me shumë pak vite pune.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit