Tre shqiptarë ‘kopshtarë’ kapen në shtëpi bari, shokët iu kishin premtuar jetë me lekë në Angli

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.12.2022, 12:29

Tre shtetas shqiptarë që u joshën për të shkuar në Britaninë e Madhe u detyruan të punonin në një fabrikë kanabisi për të shlyer borxhin e tyre. Selami Lugja, Alfred Mamoci dhe Rezart Selami u trafikuan ilegalisht në Britani pasi besonin te "ëndrra angleze".

Por kur mbërritën në Southampton, treshes iu tha të punonin në një fabrikë kanabisi për të shlyer borxhin e tyre prej 25,000 £. Duke jetuar, ngrënë dhe fjetur në një magazinë në Millbank Street, kopshtarët shqiptarë punonin çdo ditë, duke ujitur bimët dhe duke rritur qindra të tjera.

Daily Echo: Policia zbulon një fabrikë kanabisi të zbuluar në Millbank Street, Southampton.

Por biznesi i tyre u ndërpre kur policia vizitoi zonën në kërkim të një personi të zhdukur në tetor. Oficerët hasën në një magazinë ndryshe "të braktisur" që kishte shkrime anormale të nxehtësisë. Kur bastisën vendin, oficerët gjetën Mamocin, 36 vjeç dhe Selami, 29 vjeç, duke vrapuar përgjatë çatisë. Lugja, 31 vjeç, është parë gjithashtu duke rënë nga ana e çatisë.

Daily Echo: Brenda fabrikës së kanabisit e zbuluar në Millbank Street, Southampton.

Brenda, oficerët gjetën tre dhoma për rritjen e kanabisit, një dhomë ndenje, një frigorifer, një zonë gatimi dhe një zonë gjumi. Energjia elektrike ishte devijuar nga rrjeti elektrik në mënyrë që të mos regjistrohej dhe u zbuluan gjithashtu 629 bimë të pjekura kanabis. Një gjykate u tha se vlera e kanabisit kapte vlerën 179,000 dhe 535,000 £ për sezon, pasi shtëpia ku kultivohej kishte kapacitet për 4 të korra.

Tre shqiptarët u deklaruan fajtorë për prodhimin e një droge të kontrolluar të klasës B dhe u paraqitën në Gjykatën e Kurorës së Southampton të mërkurën për dënim. Shqiptarët do të paguheshin midis 5,000 dhe 18,000 £ pas përfundimit të të korrave. Avokatja e tyre mbrojtëse tha se shqiptarët ishin 'mashtruar' nga miqtë që u kishin thënë se në Mbretërinë e Bashkuar ka punë dhe bën para pa problem.

Daily Echo: Policia zbulon një fabrikë kanabisi të zbuluar në Millbank Street, Southampton.

Jeta në Shqipëri për të rinjtë është jashtëzakonisht e vështirë. Ka mundësi të kufizuara pune. Të gjithë shqiptarët më kanë thënë se miqtë u kanë treguar për jetën më të mirë që mund të ndërtohet me fondet e fituara në Mbretërinë e Bashkuar. Por kur erdhën ata e zbuluar se Britania e Madhe nuk ishte ajo që iu kishin premtuar. Ata e dinë se erdhën në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht, por thanë se mendonin se kjo ofronte "një rrugëdalje".

Pavarësisht mbrojtjes së avokates të tre shqiptarët u dënuan me burg për 3 vjet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit