Bytyqi: Çdo amvisëri këtë vit ka marrë subvencionin prej 21.000 denarë për energji elektrike

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 22.12.2022, 10:16

Nënkryetari i LSDM-së, Fatmir Bytyqi,theksoi se në vitin 2022, të gjitha masat kundër krizës kapin vlerën e 760 milionë eurove, dhe këto janë masa ekonomike, pa llogaritur pagesën e energjisë elektrike.

Secili qytetar këtë vit subvencionohet me 6.800 denarë, ose çdo amvisëri merr subvencionim prej 21.000 denarë këtë vit për sigurimin e energjisë elektrike në tregun e rregulluar, tha Bytyqi.

Nënkryetari Bytyqi theksoi se edhe kompanitë e vogla subvencionohen deri në 100 për qind për energjinë elektrike,në televizionin alsat,

Lidhur me afatet kohore të masave, Bytyqi tregoi se edhe në vitin 2020, në periudhën e krizës së KOVID-19, ka pasur mendime se masat kanë qenë të vonuara, që më pas FMN-ja dhe Banka Botërore të thonë se për shkak të masave, BPV-ja nuk ka rënë sa aq sa do të kishte rënë pa to, që masat shpëtuan 80.000 vende pune, etj.

Nënkryetari Bytyqi theksoi se në këtë vit krize, investimet e huaja arritën në 528 milionë euro, ndërsa në 10 vitet e fundit ishin më të larta vetëm në vitin 2018.

Gjashtë muaj kemi dëgjuar që energjia elektrike është faktori kyç për rritjen e çmimeve në sektorin ushqimor, fatkeqësisht shohim që ulja nuk është e vërtetë, kur ke një ekonomi të varur nga importi, kur lënda e parë vjen nga jashtë nuk mund të thuash se energjia elektrike është faktori kyç. Bëmë atë që duhej bërë, tani është radha e ekonomisë, tha nënkryetari i LSDM-së Fatmir Bytyqi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit