Presidenti Begaj shkon në Finiq dhe bën ‘të fortin’/ I kërkon kryetarit të heq flamurin grek

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 21.12.2022, 19:57

Vizitës së kryeministrit grek, Kiriakos Mitsotakis në Vorio Epir, i ka paraprirë presidenti i vendit Bajram Begaj.

Mediat greke shkruajnë se "me të mbërritur në Bashkinë e Finiqit ai nuk pranoi të hynte në godinë për takimin me kryebashkiakun e zonës, pasi pa flamurin grek të valëvitej bashkë me atë shqiptar. Ai kërkoi që flamuri të hiqej që më pas të hynte në godinë. Por valvitja e dy flamujve në zonat minoritare parashikohet nga traktatet ndërkombëtare dhe njihet zyrtarisht".

Sakaq flamuri grek nuk u hoq nga bashkia dhe takimi i Begaj me kreun e Bashkisë Finiq, Kristo Kiço nuk u zhvillua, duke vijuar vizitën në zonën arkeologjike.

Ndërkohë teksa i hedhim një sy faqes së Presidentit në facebook shihet se ai nuk ka postuar asnjë foto nga Bashkia me kryebashkiakun Kiço. Gjithashtu në fotot që ai ka postuar vetë duket se kryebashkiaku Kiço nuk e shoqëron Presidentin Begaj në rrugën që bëjnë për në zonën arkeologjike.

Po ashtu më herët, Bajram Begaj kishte qenë në Sarandë për të vendosur një kurorë me lule në monumentin e katër vorioepirotëve të vrarë 32 vjet më parë në kufi, gjatë tentativës së tyre për t'u arratisur në Greqi. Edhe aty Presidenti Begaj kishte kërkuar heqjen e flamurit grek dhe kësaj radhe autoritetet vendore iu bindën, gjë që shkaktoi pakënaqësi të madhe te minoriteti.

Begaj është politikani i parë shqiptar që shkon në Vorio Epir dhe kërkon që të hiqet flamuri i Greqisë.

Kurora me lule në monumentin e katër vorioepirotëve të vrarë 32 vjet më parë në kufi

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit