Kovaçevski: Nuk do të ketë rikonstruim të Qeverisë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 21.12.2022, 16:57

Kryeministri Kovaçevski deklaroi sot se, nuk planifikohet të ketë rikonstruim të Qeverisë, pasi është periudhë kur bëhet përgatitje për vitin e ardhshëm. Ai po ashtu u shpreh i prerë se, nuk do të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare, duke theksuar se zgjedhje do të ketë në vitin 2024, fillimisht presidenciale dhe më pas parlamentare.

“Qeveria funksionon me një kapacitet të plotë që të ballafaqohet me të gjitha sfidat që i ka shteti, ndërsa më besoni se ky është një mandat prej 11 muajsh i cili veç më është i mbushur me sfida të mëdha me të cilat nuk është përballur asnjë qeveri, në plan ekonomik, energjetik dhe të themi edhe në planin e sigurisë, në funksionimin e të gjitha institucioneve, duke pasur parasysh kërcënimet hibride të cilat vijnë dhe të cilat janë rezultat i luftës që po zhvillohet në Ukrainë” – tha Dimitar Kovaçevski.

Duke komentuar rezultatet e anketës së fundit të Qendrës për Hulumtime Anketuese të Institutit Ndërkombëtar Republikan (IRI) për Maqedoninë e Veriut, sipas të cilës 58 përqind e qytetarëve vlerësojnë se shteti nuk po shkon në drejtim të duhur, Kovaçevski tha se ka ndikuar edhe periudha kur është bërë anketa, menjëherë pas pranimit të propozimit francez, për të cilin opozita maqedonase bënte propagandë se është kundër interesave shtetërore.

“Sepse e dini se në atë periudhë kishte një histeri të madhe në lidhje me propozimin francez, çfarë do të shkaktojë, se maqedonasit do ta humbasin gjuhën e vet, se do të humbasim identitetit – atë e bënte para së gjithash E Majta me pengun e saj OBRM-PDUKM dhe kjo me siguri ka ndikuar ndaj perceptimeve të qytetarëve. Megjithatë, është konkludim i rëndësishëm që qytetarët në përqindje të madhe – tre e katërta janë për anëtarësimin në BE dhe nuk shohin alternativë tjetër, përpos një përqindje e vogël që shohin alternativë në njëlloj unioni euroaziatik që e promovon E Majta”, deklaroi Kovaçevski.

Kovaçevski nuk ka dashur të komentojë besimin e ulët në gjyqësore e cila këtë vit është 4 % dhe atë të prokurorisë që është 3%, duke thënë se ai është pushtet tjetër.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit