Rikthehet gripi i syve, më të rrezikuarit janë fëmijët

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 21.12.2022, 15:57

Përpos gripit sezonal, ekspertët tregojnë se është rikthyer edhe gripi i syve, ose Konjuktivi Adenoviral. Mjekja okuliste Nora Burda thotë se ky grip shkaktohet nga adenoviruset që janë në qarkullim dhe ka rreth dy muaj që paraqiten rastet e para me këtë lloj inflamacioni të sipërfaqes okulare.

“Në krahasim me vitet e kaluara situata paraqitet më e qetë por gjithsesi nuk duhet ulur vëmendja dhe sensiblizimi i popullatës”,- thotë Burda.

Sipas GazetaSi, shenjat klinike të këtij inflamacioni janë: skuqje e syve, sekrecione ujore të trashura zakonisht pa ngjyrë por ka raste që paraqiten me ngjyrë të verdhë kur ka të mbivendosur ngarkesë bakteriale, ndjesi bezdie pickimi, djegie në sy, diskomfort okular, kruajtje, gjëndër preaurikulare e dhimbshme kur preket me dorë nga ana e syrit që ka më tepër inflamacion.

Burda sqaron se inflamacioni nuk prek njësoj të dy sytë, njeri ka simptoma më të qarta se tjetri. Gjithashtu, ky lloj inflamacioni i sipërfaqes okulare prek të gjitha grupmoshat pa përjashtim për shkak të kontagiozitetit (ngjitshmërisë) së lartë që ka.

“Fëmijët e vegjël zakonisht paraqiten njëkohësisht edhe me inflamacione të rrugëve të sipërme respiratore, bakteriale ose virale. Inflamacioni i syve përhapet gjerësisht në çerdhe e kopshte për shkak të mungesës së higjienës personale tek fëmijët, që është e pamundur të realizohet pa kujdesin prindëror”, thotë Burda.

“Ndërsa tek të rriturit fenomeni i gripit të syrit paraqitet i izoluar”, ndoshta pikërisht për shkak të arsyeve të lartpërmendura.

Konjuktiviti adenoviral ka një periudhë inkubacioni dhe shërimi 2 javë por kjo varion nga rasti në rast.

Burda thotë se duhet të ruhet një higjienë personale e madhe tek personat që kanë këtë lloj inflamacioni okular, të lajnë duart shpesh, të eliminojnë kontaktin me duar me personat që takojnë, të eliminojnë prekjen e syve me duar, të përdorin përveç trajtimit me pika në sy, dhe letra të lagura specifike që blihen në farmaci për të pastruar sekrecionet dhe të lajnë duart para dhe pas pastrimit të syve.

“Është e rëndësishme që ky lloj inflamacioni të trajtohet në kohë e rigozorisht për shkak të komplikacioneve që paraqet për pamjen, pasi mund të preket kornea (xhami i syrit), që jep pamje të turbullt dhe probleme klinike akoma më të rënduara”, përfundon Burda.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit