Çmenduria argjentinase/ 18 të plagosur dhe një fëmijë në koma, humbin jetën dy tifozë

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 21.12.2022, 12:03

Rikthimi i Kupës së Botës pas 36 vitesh në Argjentinë e ka shndërruar gjithë qytetin e Buenos Airesit në një arenë festimesh nga më të ndryshmet. Nuk ka një numër të saktë, por raportohet që rreth 5 milionë tifozë të kenë dalë në rrugët e kryeqytetit për të pritur skuadrën në paradën e tyre me autobusin e zbuluar.

Por ka qenë e pamundur. Udhëtimi i skuadrës është ndërprerë në gjysmë, pasi tifozët ishin aq shumë, sa kishin bllokuar edhe autostradat kryesore dhe autobusi e kishte të pamundur të lëvizte. Nga ana tjetër tifozë “të çmendur” nisën të tentojnë tu bashkohen lojtarëve në autobus. Pas gjithë kaosit, Federata e Argjentinës vendosi të ndalë në gjysmë udhëtimin.

Lëvizja me makina ka qenë e pamundur dhe lojtarëve u ka ardhur në ndihmë helikopteri për t’u shpërndarë nëpër shtëpitë e tyre. Ndërkohë, janë publikuar pamje të Leo Messit, që tentonte të hynte me makinë në shtëpinë e tij në Rosario dhe e kishte thuajse të pamundur për shkak të numrit të paimagjinueshëm të tifozëve.

Të dalin 5 milionë argjentinas në rrugë nuk mund të kalojë pa incidente. Raportohet se një i ri 25 vjeçar është mbytur aksidentalisht nga flamuri që e kishte lidhur në qafë. Ai drejtonte një motor dhe një cep i flamurit është ngatërruar te goma, duke shkaktuar mbytjen e të riut. Një tjetër person ka humbur jetën pasi ka rënë nga ballkoni i pallatit.

Ndërkohë, një 5 vjeçar është në gjendje të rëndë në spital. Edhe pas largimit të autobusit të skuadrës kampione të Botës, trazirat kanë vazhduar. Huliganët kanë sulmuar policinë dhe anasjelltas, teksa bilanci total i të lënduarve gjatë festimeve raportohet në 18 persona. Latinët festojnë si të çmendur dhe kjo ka pasoja.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit