Lojtarët e Marokut priten si heronj në vendin e tyre, marrin edhe nënat në takimin me Mbretin

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21.12.2022, 01:38

Mbreti i Marokut, Mohammed VI priti të martën ekipin kombëtar të futbollit maroken në pallatin mbretëror në Rabat, në shenjë mirënjohjeje për arritjet e tyre në Kupën e Botës në Katar.

I shoqëruar nga Princi i Kurorës Moulay El Hassan dhe Princi Moulay Rachid, monarku ofroi medalje mbretërore për lojtarët e ekipit kombëtar, si dhe për trajnerin e skuadrës Walid Regragui për përpjekjet e tij në stërvitje dhe udhëheqje me sukses të Luanëve të Atlasit gjatë gjithë Botërorit.

Mbreti dekoroi Presidentin e Federatës Marokene të Futbollit Faouzi Lekjaa dhe Walid Regragui me Urdhrin e Fronit të klasit të dytë Wissam (Komandant). Përveç kësaj, monarku dekoroi lojtarët Urdhrin e Fronit të klasit të tretë Wissams (Oficer).

Në pritjen mbretërore ishin të pranishme edhe nënat e lojtarëve marokenë, teksa Mbreti këmbënguli që t'i përfshinte në event. Mbreti Mohammed VI, Princi Moulay El Hassan dhe Princi Moulay Rachid më pas pozuan me ekipin kombëtar dhe nënat e tyre për një foto.

Lojtarët dhe stafi teknik i dhuruan gjithashtu mbretit dhurata dhe suvenire, si falënderim për mbështetjen e tij gjatë garës së tyre në turneun botëror.

Luanët e Atlasit mbërritën në aeroportin ndërkombëtar të Rabat-Sale më herët sot, ku u pritën nga një turmë të madhe tifozësh të rreshtuar nëpër rrugë.

Ekipi kombëtar ka arritur momente historike në turneun global në Katar, duke shkaktuar eufori në të gjithë vendin, Afrikën dhe botën arabe. Maroku u bë kombi i parë afrikan dhe arab që arriti në gjysmëfinale të Kupës së Botës. Për më tepër, skuadra e Afrikës së Veriut doli si e dobët e turneut dhe sfidoi të gjitha shanset, pasi parashikimet dhe statistikat sugjeruan që skuadra nuk do të kalonte fazën e grupeve. Megjithatë, Luanët e Atlasit arritën të papriturën pasi mposhtën dhe dërguan në shtëpi disa nga favoritët e turneut, duke përfshirë Belgjikën, Spanjën dhe Portugalinë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit