“E dija për valixhen me para”/ Dy ditë para se të jepet vendimi, Eva Kaili ndryshon dëshminë!

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 20.12.2022, 16:27

Edhe dy ditë na ndajnë nga 22 dhjetori, ditë kur pritet të jepet vendimi për ish-nënkryetaren e Parlamentit Europian, Eva Kaili. Ajo u arrestua sëbashku me partnerin e saj Francesco Giorgi dhe me dy persona të tjerë, pasi akuzohen për tre vepra penale, atë të pastrimit të parave, korrupsionit dhe pjesëmarrje në organizatë kriminale.

Por ndërsa presim vendimin, Eva Kaili ka rrëfyer se i ka kërkuar të atit që të fshihte një pjesë të madhe të parave të gjetura në shtëpinë e saj. Lajmin e ka bërë të ditur gazeta belge “Le Soir”.

Kujtojmë se në dëshmitë e para që Kaili ka dhënë kishte mohuar kategorikisht të kishte dijeni për valixhen me para që kishte qëndruar në shtëpinë e saj. Madje ajo ka theksuar se paratë i ka parë vetëm pak ditë para se të ndërhynte policia dhe atëherë i ka kërkuar bashkëshortit të saj t’i largonte nga shtëpia.

Në të njëjtën kohë, gazeta italiane “La Repubblica” shkruan se eurodeputetja greke ka rrëfyer para prokurorit belg, Michel Clez, se e ka ditur për aktivitetet e Pantzerit, por edhe për valixhet me paratë.

Është e vërtetë, unë e kam ditur për aktivitetin e zotit Pancheri. E dija që në shtëpinë time kishte valixhe plot me para”, mësohet të ketë thënë Eva Kaili.

Duke cituar dokumente nga hetuesit belgë, gazetarët e gazetës italiane raportojnë se “pas arrestimit të bashkëshortit të saj, Kaili u përpoq të paralajmëronte Pancherin dhe dy eurodeputetë për hetimin aktual, gjë që përfundimisht bëri që autoritetet ta arrestonin edhe atë.”

Raportet thanë se kur partneri i zonjës Kaili, Francesco Giorgi, u mor në pyetje, ai pranoi se kishte punuar për Marokun dhe Katarin për të ndërhyrë në çështjet evropiane. Gjithashtu, sipas “Le Soir”, Pancheri dyshohet se është marrësi i dhuratave nga Katari dhe eurodeputeti socialist Marc Tarabella.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit