“Nuk na duhen avionë”/ Shqipëria i kërkon para borxh Italisë, si gënjeu Peleshi 6 muaj më parë?

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 19.12.2022, 15:10

Niko Peleshi njoftoi së fundmi se Shqipëria do të marrë një borxh prej 30 milionë eurosh nga Italia. Kjo hua, sipas Peleshit do të përdoret për mbrojtjen civile, ku ndër të tjera parashikohet të blihen automjete dhe pajisje për zjarrfikësit, si dhe blerja e mjeteve ajrore për zjarret gjatë verës.

Me këto para, vendi ynë do blejë dy mjete ajrore që nuk i kemi pasur më parë. Pas asaj vere të nxehtë ku zjarret shkrumbuan mijëra hektarë, forcimi i mbrojtjes civile padyshim që është një lajm i mirë, por le të ngremë disa pyetje.

Përse gënjeu ministri Peleshi 6 muaj më parë? Në një mbledhje komisioni, Niko Peleshit i’u kërkua blerja e avionëve zjarrshuajtës. Gjatë zjarreve, Shqipëria kërkoi disa herë mbështetje nga Greqia për të shuar zjarret nga ajri në Ishullin e Sazanit, Dropull si dhe Majën e Llogarasë.

Ministri Peleshi pranoi se Shqipëria nuk kishte asnjë mjet të tillë, e madje nguli këmbë se nuk i duhej një i tillë.

“Unë them që një vend i vogël si Shqipëria nuk i’a leverdisë të blejë një avionin tonë që kushton 50 mln euro. Edhe nëse kemi para, nuk jemi në faktin që të investojmë 50 mln euro për një kosto të mirëmbajtjes që janë shumë të mëdha dhe për fat të keq nuk kemi kompani mirëmbajtjeje”- deklaroi Peleshi më 27 qeshor të këtij viti.

Sipas një raporti të KLSH, Shqipëria ka 4 helikopterë ‘cougar’ vetëm njëri është funksional, tre të tjerët kanë mbetur ende në magazinat e remonteve jashtë vendit. Me zjarrfikëset e vitit 1960 dhe pa helikopterë, Peleshi mbajti qendrimin se zjarret mund të fiken me kazma e lopata dhe me avionët e Greqisë.

Një pyetje e dytë ka të bëjë me faktin se përse Shqipëria duhet të marrë 30 milionë euro borxh? Kaq i varfër është vendi ynë sa nuk ka 30 milionë euro? Padyshim që jo, Shqipëria nuk është e varfër por e vjedhur. 616 milionë euro është dëmi i konstatuar në buxhetin e vitit 2021.

Nëse qeveria dhe administrata do të kishte punuar me ndershmëri, me keto para mund të blinim të paktën 12 avionë për shuarjen e zjarreve, e jo të merrnim para borxh sot nga Italia.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit