Akuza për skandal seksual, flet profesori nga Velesi pasi drejtori e lajmëroi në polici

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 17.12.2022, 22:02

“Seks skandal në gjimnazin e Velesit”, “Profesori ka pasur seks me nxënëse në gjimnazin e Velesit”, “Profesori ka pasur seks me një vajzë”. Këto janë vetëm disa tituj që u publikuan nga portalet pasi MPB informoi se drejtori në gjimnazin e Velesit ka paraqitur se ka pranuar një audio incizim të një profesori dhe një vajze.

“Drejtori i shkollës së mesme “Koçin Racin” Veles ka raportuar se me datën 15.10.2022 përmes rrjetit social “Facebook” ka pranuar një audio incizim nga një profil i panjohur se gjoja mes një profeosri të shkollës së tij dhe një vajze ka pasur marrëdhënie seksuale”, thonë nga MPB.

Edhe pse në raportin e MPB-së nuk u përmend emri i profesorit e as se bëhet fjalë për vajzë të mitur e as nxënëse por mediat e morrën raportin si të mirëqenë. E në Veles si qytet i vogël filluan të flitet se për cilin profesor bëhet fjalë.

E për këtë shkuam në Veles për të biseduar me profesorin i cili mohon se ka pasur lidhje me një vajzë të mitur e më së paku nxënëse.

“Nuk bëhet fjalë për nxënse, bëhet fjalë për një person krejtësisht i panjohur. Në bazë të asaj që e folëm dhe dëgjohet se bëhet fjalë për një vajzë që jeton në Maqedoninë lindore? Po e saktë është që është prej Maqedonisë Lindore”, deklaroi profesori.

Për këtë profesori ka angazhuar avokat i cili thotë kjo është një shpifje.

“Profesori nuk mohon se ka biseduar me një shoqe të tij edhe atë para katër viteve e cila asnjëherë nuk ka qenë në Veles e as nuk ka qenë nxënëse në këtë gjimnaz apo në gjimanz tjetër. Apsolutisht është një shpikje”, u shpreh avokati, Angel Gjorgjievski

Sipas tij gjithçka ka filluar pasi profesori ka dashur t’i ndihmojë një kolegu të tij për tu punësuar në gjimnazin.

“Mua më ka kontaktuar një kolegë i cili ka kërkuar ndihmën time që unë ta udhëzoj deri te shkolla për ta dorëzuar dokumentacionin për konkursin që ka qenë për profesor të biologjisë. Unë vetëm kam ndihmuar ku ti lënë dokumentat dhe ku të drejtohet”, thotë profesori.

Në vend të këtij profesori u pranua një profesoreshë tjetër por presionet ndaj tij kanë vazhduar. Profesori thotë që asnjëherë nuk ka pasur ankesa nga prindërit apo profesorët për punën e tij.

“Nuk ka pasur ankesa, ankesat janë bërë artificialisht me presione të shumta nga ana e drejtorit bashkë me pedagogun dhe psikologun”, u shpreh profesori.

Profesori punon prej pesë vitesh në gjimnasin e Velesit ndërsa thotë se njihet mirë me shumicën familijarëve të nxënësve.

“Këtu cenohet morali fillimisht i profesorit, morali i profesorit i nxënësve por normalisht edhe prindërit. Ne do të shkojmë deri në fund do të kërkojmë përgjëgjësi, drejtësia të dalë në shesh”, thotë profesori.

“Absolutisht është sajuar gjithçka, absolutisht kjo është një improvizim dhe e pavërtetë. Drejtori nuk e ka menduar mirë para se të dalë me këtë. Si ka konstatuar se bëhet fjalë për profesor? Edhe kjo mbetet e paqartë. Në paraqitjen në polici nuk përmend emër. E vërtetë kur e ka paraqitur rastin në polici nuk ka përmendur emra, por qëndron se bëhet fjalë për profesor. Për mua mbetet e paqartë se bëhet fjalë për profesor i punësur në gjimnazin e tij”, deklaroi avokati Gjorgjievski.

Mobingu dhe tortura ndaj këtij profesori zgjat disa muaj ndërsa profesori këtë e ka paraqitur në Ministrinë e Arsimit dhe në MPB. Kërkuam edhe prononcim edhe nga drejtori Ile Popov, por i njejti nuk u përgjigj thirrjeve tona.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit