“Nuk mund të rrimë, do e provojmë sërish”/ Emigrantët në Francë duan të kalojnë Kanalin Anglez pavarësisht tragjedisë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 16.12.2022, 23:09

Emigrantët në Francën veriore nuk duan t’i ndalojnë kalimet në Kanalin Anglez, pavarësisht tragjedisë me gomone ku humbën jetën 4 persona.

Organizatat bamirëse thonë se mungesa e rrugëve të sigurta dhe ligjore dhe kushtet e ftohta në kampet franceze ndikojnë që ata të nisin udhëtimin e rrezikshëm.

Shumë emigrantë kanë thënë se pavarësisht mbytjeve të kësaj jave, ata ende planifikojnë të bëjnë kalimin në ditët në vijim. Një shoqatë bamirëse që punon në Francën veriore tha:

Shumë njerëz na kanë thënë sot se do të provojnë këtë fundjavë dhe moti do të jetë i mirë. Ata nuk mund të qëndrojnë jashtë në Francën veriore në këtë të ftohtë, kështu që ata do të përpiqen gjithsesi për të ikur në Britani.

Një burrë që iku nga Pakistani tha se flinte jashtë me familjen e tij në të ftohtë. Ai tha se do të vazhdojë të përpiqet të kalojë Kanalin pavarësisht përpjekjeve të mëparshme të dështuara dhe rreziqeve të përfshira.

Unë e di për të gjithë katër muajt që kam qenë këtu se nuk mund të qëndroj në Calais. Kushtet janë shumë të këqija. Gruaja ime është shtatzënë dhe ne kemi një fëmijë. Ne flemë jashtë në baltë. Pavarësisht rreziqeve, unë do të vazhdoj të përpiqem të bëj kalimin.

Clare Mosely, e cila drejton shoqatën bamirëse Care4Calais, tha se migrantët po përballen edhe me zgjebe javët e fundit ndërsa luftojnë me mungesën e kanalizimeve gjatë dimrit.

Kampet në Francën veriore janë të mbuluara me baltë në motin e dimrit. Nuk është sepse ata vendosën të rrezikojnë jetën e tyre. E gjithë çështja është se nuk ka zgjidhje. Emigrantët “nuk mund të qëndrojnë në kushte të ftohta të forta në Francën veriore. Ata kanë frikë… Por në të njëjtën kohë nuk ka zgjidhje tjetër. Ata nuk mund të qëndrojnë jashtë në kamp kur është 1C në Francë, kështu që ata duhet të përpiqen.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit