allO me bazë në Mynih e krijuar nga një shqiptar, mbledh 1.4 mln € për të ndërtuar një të ardhme digjitale për restorantet

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 16.12.2022, 22:14

Kompania e software-it me bazë në Mynih e bashkëthemeluar nga një shqiptar sapo ka siguruar një investim të ri kapitali prej 1.4 milionë eurosh për të revolucionarizuar mënyrën se si funksionojnë restorantet.

allO synon tua bëjë më të lehtë funksionimin restoranteve lokale dhe të ndërtojë një të ardhme digjitale për gastronominë.

Të frekuentuarit e një restorant për të konsumuar një vakt të këndshëm, takimet argëtuese me miqtë apo familjen janë aktivitete të njohura në mbarë Evropën.

Është diçka që ne e kemi shijuar ndër gjenerata.

Megjithatë, vitet e fundit, ndërsa bota është bërë gjithnjë e shumë digjtale, restorantet ngadalë por me vendosmëri po ofrojnë mundësira që bazohen në teknologji e që synojnë të përmirësojnë mënyrën e rezervimit, porositë, menaxhimin e ekipit e kështu me radhë.

Ky process ka qenë më i lehtë për lojtarët më të mëdhenj siç janë restorantet zinxhirë. Nga ana tjetër shumë restorante më të vogla kanë luftuar të ecin përpara ndërsa çmimet janë larta dhe burimet janë të kufizuara.

E themeluar në Mynih nga dy studentë emigrantë, kompania allO synon të revolucionarizojë restorantet përmes mjeteve dixhitale. Startaup-i në fjalë tani ka siguruar kapital të ri për të zgjeruar si dhe për të ndërtuar produktin.

E themeluar në vitin 2020, allO ka mision për t'u dhënë restoranteve lokale avantazhet teknologjike që u nevojiten për të konkurruar me zinxhirin e restoranteve, dhe aktorët e njohur në industri – duke sjellë modelin e teknologjisë që përdor McDonald's në duart e pronarëve të restoranteve të vegjël.

Koncepti i allO u zhvillua nga tre bashkëthemelues që u takuan në Gjermani – dy prej të cilëve, Cancan Liu nga Kina dhe Teodor Rupi nga Shqipëria emigruan në Gjermani kur ishin studentë. Ata takoheshin nëpër restorante për të diskutuar idetë e biznesit ku dhe allO u krijua. Në fakt, ata ndërtuan versionin fillestar të produktit në restorante ku merrnin edhe reagime të drejtpërdrejta nga menaxherët e restoranteve.

Me bazë në Mynih, misioni është t'u japë pronarëve të restoranteve të gjitha mjetet softuerike që u nevojiten në një platformë.

Bëhet fjalë për dhënien e mjeteve të thjeshta dhe aspak të sofistikuara në mënyrë që të përmirësohet eksperienca e klientëve dhe të ardhurat e restoranteve.

Shumica e klientëve të startup-it, janë restorante të cilët janë në pronësinë e emigrantëve, shtylla kurrizore e gjithë hapësirë së restoranteve në total.

Tashmë, me këtë financim, ekipi i ri dëshiron të startojë misionin për t'u bërë zgjidhja kryesore për restorantet e mesme dhe të mëdha. Kapitali do të përdoret për të rritur ekipin dhe për tu zgjeruar më pas në të gjithë Gjermaninë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit