Hetohen dhjetë persona për shpërdorim të pozitës zyrtare

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 16.12.2022, 18:59

Prokuroria për Hetimin e Krimit të Organizuar pas një procedure para-hetimore, lëshoi urdhër për zbatimin e procedurës hetimore ndaj 10 personave të cilët dyshohen se kanë kryer veprën penale “shpërdorim të pozitës dhe autorizimeve”.

Sipas Prokurorisë, të dyshuarit me veprimet e tyre për t’i ndihmuar të dyshuarit e parë kanë shkaktuar dëm ndaj buxhetit të Maqedonisë së Veriut prej 25.502.282.00 denarë (450 mijë euro).

Siç informojnë sot Prokuroria Publike, në periudhën prej vitit 2010 deri në vitin 2018 në Dellçevë i dyshuari i parë, ish-prokuror publik, në cilësinë e zyrtarit – sekretarit dhe përfaqësuesit ligjor, deputet i Kuvendit dhe anëtar i Bordit Ekzekutiv të një Shoqate qytetare në pronësi shtetërore, dhe në të njëjtën kohë një person përgjegjës – menaxher në një person juridik në pronësi private, ka shfrytëzuar pozitën e tij zyrtare dhe ka tejkaluar kompetencat e tij zyrtare.

“Në periudhën nga viti 2010 deri në vitin 2015 dhe më vonë në periudhën 2015-2018, me qëllim të përfitimit të përfitimit të kundërligjshëm për vete dhe djalin e tij, ka shfrytëzuar pozitën zyrtare dhe tejkaluar kompetencat e tyre zyrtare. I dyshuari i parë me dashje, i ndihmuar nga të dyshuarit tjerë në cilësinë e zyrtarëve, anëtarë të organeve të shoqatës qytetare dhe shoaqtës private, kanë ndërmarrë veprime të kundërligjshme me të cilat në mënyrë të kundërligjshme kanë përvetësuar të gjithë pasurinë e luajtshme dhe të paluajtshme, të drejtat pronësore dhe në mënyrë të kundërligjshme, shoqatës civile në pronë shtetërore i ka kaluar personit juridik – shoqëri në pronësi të të dyshuarit të parë që ushtron të njëjtën veprimtari me shoqatën, e cila është shuar në vitin 2017 për shkak të likuidimit”, thuhet në njoftimin PTHP-së.

Përveç anëtarëve të Kuvendit dhe Bordit Ekzekutiv të shoqatës, në mesin e të cilëve është një i dyshuar dhe një ish-ministër pa portofol, sipas Prokurorisë Publike, të dyshuar janë edhe kreu i Administratës për Çështje Pronësore dhe Juridike në Ministrinë e Financave, një avokat shtetëror, një noter dhe dy regjistrues të autorizuar nga Regjistri Qendror i Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Me propozim të prokurorit publik, gjyqtari i procedurës paraprake në Gjykatën Themelore Penale Shkup për dy të pandehurit e parë caktoi masën e arrestit shtëpiak.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit