Ngjarje makabre në Brazil, babai vret 4 fëmijët e tij për t’u hakmarrë ndaj gruas

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 16.12.2022, 10:41

Një ngjarje makabre ka tronditur Brazilin dhe ka bërë bujë në mediet e gjithë globit. Babai 28-vjeçar ka vrarë katër fëmijët e tij duke i mbytur me jastëk dhe i vrarë me thikë për motivin më absurd në botë, si hakmarrje për ish-gruan dhe nënën e fëmijëve të tij.

Fëmijët e moshës 3, 6, 8 dhe 11 vjeç u gjetën të vdekur në shtëpinë e David da Silva Lemos në Alvorada në Brazilin jugor. Policia e arrestoi autorin dhe i mori edhe dëshminë, ku tha se i kishte dhënë çaj qetësues fëmijëve, përpara se t’i mbyste me jastëk dhe t’i godiste për vdekje me thikë.

Familjarët gjetën fëmijët të pajetë me plagë thike. Autori ka refuzuar të tregojë arsyen e këtij veprimi të rëndë, por gjyshja nga nëna e fëmijëve është shprehur se ai e ka bërë këtë për t’u hakmarrë ndaj ish-gruas, e cila ishte larguar së fundmi nga shtëpia, pas dhunës së ushtruar nga ai.

“Ai kishte sulmuar fizikisht vajzën time. Marrëdhënia e tyre mbaroi përgjithmonë, por ai e bëri këtë për të bërë të vuajë vajzën time, jam e sigurt për këtë. Zgjodhi ta bëjë në mënyrën më të keqe të mundshme. Ai është një frikacak”, tha ajo për mediat lokale.

Nëna e fëmijëve kishte edhe një urdhër mbrojtjeje të lëshuar nga policia, që e ndalonte t’i afrohej asaj. Policia po heton në disa pista, teksa celulari i autorit do të jetë një element kyç i hetimeve, pasi mund të zbulohen detaje të rëndësishme në lidhje me veprimet e tij para dhe pas ngjarjes.

Çifti ishin bashkë prej 12 vitesh, por u ndanë për shkak të dhunës që David Lemos kishte ushtruar ndaj gruas së tij 24-vjeçare. Familjarët thanë për mediat se momentalisht fëmijët jetonin me babain vrasës dhe pas disa ditësh do të bashkoheshin me nënën e tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit