20-vjeçari iranian shpallet njeriu më i shkurtër në botë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15.12.2022, 23:23

Një 20-vjeçar nga Azerbajxhani Perëndimor në Iran është shpallur nga rekordet Guinness si njeriu më i shkurtër në botë.

20-vjeçari Afshin Esmaeil Ghaderzadeh ka fituar titullin si më i shkurtëri në botë pasi është vetëm 65.24cm i gjatë. Afshin ka lindur në një fshat të largët në Bukan County, Provinca e Azerbajxhanit Perëndimor në Iran dhe jeta nuk ka qenë gjithmonë e lehtë.

Shtëpia në të cilën ai jeton është modeste dhe megjithëse familja e tij punon shumë, ndonjëherë ata luftojnë për të siguruar para për shpenzimet e tij të jetesës, mjekimin dhe trajtimin.

Vetëm të mendosh se je pjesë e familjes së rekordeve botërore Guinness është si një ëndërr. Unë mundohem ta besoj ndonjëherë. Është sikur zgjohesh të nesërmen dhe e gjithë bota tani e di se kush je. Kjo është magjike. Më pëlqen vëmendja që marr nga njerëzit. Më bën të ndihem e veçantë. Ëndrra ime është të jem në gjendje të ndihmoj prindërit e mi. Kjo njohje globale mund të më ndihmojë të arrij ëndrrën time.

Në pamundësi për të ndjekur shkollën, Afshin ka pasur vështirësi me shkrim-leximin, megjithëse është i kënaqur që së fundmi ka mësuar të shkruajë emrin e tij. Ai ishte gjithashtu i kënaqur që së fundi i ishte dhuruar një telefon nga një mik.

Telefonat në përgjithësi janë të rëndë për t'u përdorur për një kohë të gjatë, por unë ende ia dal.

Ai është shumë i sjellshëm dhe për këtë arsye shumë i popullarizuar me vendasit në fshatin e tij. Afshini nuk mund të udhëtojë i vetëm nëpër fshat dhe gjithmonë shoqërohet nga njëri prej prindërve të tij. Ndërsa ai në fakt mund të ecë, ai ndonjëherë preferon të mbahet në krahë.

Unë e di se kush është njeriu më i gjatë që jeton në botë. Mund të futem në pëllëmbët e duarve të tij.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit