Pasi parashikoi saktë finalistët, ‘Nostradamusi’ i ri tregon se kush do ta fitojë Kupën e Botës

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15.12.2022, 20:37

'Nostradamusi i gjallë' që parashikoi saktë se Franca do të përballet me Argjentinën në finalen e Kupës së Botës, ka zbuluar se kush mendon se do ta fitojë turneun.

Athos Salome parashikoi se Argjentina dhe Franca do të luanin në finalen e turneut përpara se të niseshin për në Katar. Dhe parashikimi i tij u bë i vërtetë kur fitorja e Argjentinës ndaj Kroacisë u pasua nga fitorja e Francës kundër Marokut. Braziliani tani pretendon se e ka parashikuar fituesin e Kupës së Botës të këtij viti përpara ndeshjes së së dielës dhe parashikimet e tij të mëparshme të sakta i dhanë pseudonimin Nostradamus.

Ai është i bindur se të dielën Argjentina do të shpallet fituese e Kupës së Botës. Ai i bën parashikimet e tij bazuar në një sistem të quajtur Kabala që analizon probabilitetet matematikore. Shuma e tij për finalen përbëhet nga data e fundit e turneut (e diel 18 dhjetor) dhe emrat e pjesëmarrësve. Dhe llogaritjet e tij i dhanë Argjentinës numrin tetë, për të cilin ai tha se përfaqëson:

Përfundimin dhe fillimin e një cikli të ri. Dhe ky cikël mund t'i atribuohet asit të Argjentinës, Lionel Messi, i cili do të luajë në finalen e tij të fundit të Kupës së Botës, ndërsa shoku i tij i skuadrës Julian Alvarez po merr pjesë në turneun e tij të parë. Lidhja e Argjentinës me numrin 8 ka të bëjë edhe me faktin se ndeshja vjen tetë vjet pasi ata humbën në finale ndaj Gjermanisë.

Nga ana tjetër, Francës iu dha numri shtatë nga Kabala dhe Salome, dhe duke cituar matematikanin Pitagora, tha:

Që nga kohra të lashta, numri shtatë ka qenë padyshim më i pranishmi në të gjithë filozofinë dhe letërsinë e shenjtë, gjë që e bën atë gjithashtu Numri shtatë i shenjtë, i përsosur dhe i fuqishëm. Por numri 7 nuk është mjaft i fuqishëm për t'i dhënë fitoren Francës. Ligji i Shtatë e kupton që Universi përbëhet nga forca që ndikojnë njëra-tjetrën dhe për këtë arsye asgjë nuk qëndron kurrë e njëjtë, ai ose evoluon ose shkatërrohet.

Bazuar në teorinë e Salomes se asgjë nuk mbetet kurrë e njëjtë, skuadra e Didier Deschamps është e vendosur të humbasë kurorën e tyre.

Më parë Salome ka parashikuar saktë vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth dhe ardhjen e Covid.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit