“Lirojeni gruan time”/ Bashkëshorti i Eva Kailit i rrëfen të gjitha: Kam punuar për Katarin dhe Marokun!

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 15.12.2022, 10:52

Francesco Giorgi, bashkëshorti i Eva Kailit dhe një nga personat e parë të arrestuar për skandalin në Bruksel është deklaruar fajtor, sipas dokumenteve gjyqësore të siguruara nga gazetat Le Soir, Knack dhe La Republica.

Francesco Giorgi pranoi para gjyqtarëve të Brukselit, se kishte vepruar në mënyrë të paligjshme dhe shprehu pendesë”, raporton La Republica.

“Të gjitha i bëra për parata, që as më duheshin”, ishin fjalët, sipas gazetës italiane, me të cilat Giorgi konfirmoi përfshirjen e tij në ‘Katar Gate’ dhe raportohet se u ka thënë gjyqtarëve "lirojeni gruan time".

Në rrëfimin e tij, Giorgi pranoi se roli i tij në organizatë ishte të menaxhonte paratë dhe pretendon se dy persona morën para përmes Panzerit: eurodeputetët Andrea Coccolino nga Italia dhe Marc Tarabella nga Belgjika.

Shtëpia e politikanit socialist u kontrollua të shtunën mbrëma në prani të presidentes së Parlamentit Evropian, Roberta Metzola, siç u zbulua nga Le Soir dhe Knack të dielën. Vetë Tarabela, i cili mbrohet kundër akuzave për korrupsion, nuk ka ndërmend të komentojë elementët e dyshuar të hetimit”, tha avokati i Giorgi.

Mark Tarabella është në dispozicion të drejtësisë. Ai vetë mohon që të ketë marrë ndonjëherë propozimin më të vogël dhe as shumën më të vogël të parave nga askush. Një linjë që e kishte mbajtur tashmë që nga e hëna në një intervistë të publikuar nga Le Soir dhe Knack”, thotë avokati i Giorgit.

Siç raporton Le Soir, të njëjtët persona të përfshirë në Katargate ishin gjithashtu në kontakt me Marokun, për të ndikuar në marrëdhënien e tij me Evropën.

Në rastin e Marokut, shërbimi DGED – Drejtoria e Përgjithshme e Studimeve dhe Dokumentacionit, ishte gjithashtu e përfshirë, pasi dokumentet e cituara nga gazeta belge thonë se Panzeri, Coccolino dhe Giorgi ishin në kontakt me DGED dhe ambasadorin e Marokut në Poloni, Abderrahim Atmoun.

Në të njëjtin dokument përmenden edhe dy persona nga shërbimet sekrete të Marokut, duke theksuar se "prania e këtyre zyrtarëve marokenë me njerëz të dyshuar për ryshfet aktiv ose pasiv në Katargate tregon se i njëjti grup bënte biznes me dy identitete të ndryshme shtetërore që kishin një të pikë të përbashkët, edhe pse jo me të njëjtin qëllim, për të depërtuar në zemrën e demokracisë evropiane”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit