Blendi “i bën gonxhen” tenderit, jep 1 miliardë lekë për rikonstruksion në procedurën ku fituesi ofroi 93% të fondit limit

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 14.12.2022, 21:59

Blendi Gonxhja rizgjohet nga gjumi. Duket se ka filluar përsëri të fusë duart në thasët e mëdhenj me para që qarkullojnë në rastet e tenderave. Institucioni që ai drejton, DPSHTRR, ka organizuar një tender të dyshimtë me vlerë mbi 1 miliardë lekë të vjetra.

Bëhet fjalë për procedurën me numër reference REF-43817-09-29-2022 dhe me objekt “Rikonstruksion në Drshtrr Durrës, rehabilitimi i sheshit dhe godinës së kontrollit teknik”. Fondi limit i këtij tenderi është llogaritur në vlerën 91,655,326 lekë të reja pa TVSH ose gati 1.1 miliardë lekë të vjetra me TVSH.

Por nëse hulumtojmë dokumentacionin e tenderit vihet re një episod mjaft i dyshimtë. Kështu rezulton se në garë kanë marrë pjesë 8 operatorë, por njëri prej tyre ka ofruar zero lekë. Ky është një fakt mjaft i dyshimtë pasi nuk ka asnjë logjikë ekonomike që një garues të marrë pjesë në një garë dhe të mos ofrojë asnjë vlerë.

Kjo ndodh tipkisht në ato raste kur fituesi është i paracaktuar që në fillim dhe nevojiten garues të tjerë sa për numër. Fituese është shpallur firma ERGI në pronësi të shtetasit Nuri Balla, e cila ka ofruar 84,967,387 lekë të reja pa TVSH ose rreth 1 miliardë lekë të vjetra me TVSH.

Ndërkohë rezulton se të paktën 3 operatorë ekonomikë kanë ofruar vlera më të ulta sesa fituesi, më një diferencë jo të vogël. Madje diferenca mes fituesit dhe operatorit me vlerën më të ulët është plot 175 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Nga ana tjetër nëse krahasojmë vlerën fituese me fondin limit të tenderit shohim se ka çudira. Kështu rezulton se fituesi ka ofruar thuajse 93% të fondit limit, duke i rritur së tepërmi dyshimet se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit