Bekteshi: Ulja e çmimeve do të vërehet pasi harxhohen stoqet

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.12.2022, 18:34

Tashmë ka filluar trendi i uljes së çmimeve të produkteve bazë ushqimore të përcaktuara në vendimin e Qeverisë, ndërsa do të ndodhë edhe te prodhuesit tjerë pasi të kenë harxhuar rezervat e produkteve të blera më parë me çmime më të larta, theksoi sot ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi.

“Ne thamë që presim ulje të çmimeve nga 7 në 12 për qind, por për momentin nuk është e mundur të ndodhë. Subvencioni që japim në sektorin e energjisë elektrike ka filluar të zbatohet nga 1 dhjetori në sektorin e kompanive, përfshirë shkollat ​​fillore, shkollat ​​e mesme, ndërmarrjet publike komunale etj. dhe kompanitë tashmë kanë filluar të formojnë çmime të reja që do t’i ofrojnë në treg”, tha Bekteshi në përgjigje të pyetjes para fillimit të forumit slloveno-maqedonas për bashkëpunim ekonomik.

Ai theksoi se edhe deri më 1 dhjetor supermarketet nuk ishin bosh dhe kishin produkte që bliheshin me çmime më të larta.

“Në depot e tyre kishin stoqe produktesh, edhe produkte vendase që përdorin distributor ashtu edhe produkte që importohen në vendin tonë. Këto furnizime blihen me çmime të ndryshme. Stoku i ri blihet me çmime të tjera që janë më të ulëta se stoku i mëparshëm, që do të thotë se stoku i mëparshëm duhet të harxhohet. Me shumë mundësi do të harxhohen këtë javë ose në fillim të javës së ardhshme, pas së cilës do të vërehet se do të ketë ulje të çmimeve të atyre produkteve në rrjetet e supermarketeve”, sqaroi Bekteshi.

Ai ka theksuar se Ligji për Konsumatorët është miratuar në fund të nëntorit dhe tashmë është në fuqi.

“Si çdo ligj që miratohet edhe ky ka afate për të filluar zbatimin e tij dhe Inspektorati Shtetëror i Tregut është institucioni kompetent që e zbaton atë zgjidhje ligjore”, tha Bekteshi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit