Lëvizja Antibixhoz Tetovë ka inicuar referendum për largimin e objekteve të lojërave të fatit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.12.2022, 16:06

Lëvizja Antibixhoz nga Tetova organizoi sot debat publik si pjesë e procesit për inicimin e referendumit lokal, me qëllim që të pyeten qytetarët nëse duan t’i largojnë objektet e lojërave të fatit nga zonat e banuara.

Ata thonë se ky hap është pasojë e situatës alarmante në të gjithë vendin për shkak të numrit të madh të objekteve të tilla në të gjithë vendin.

“Menaxhimi i keq i qëllimshëm na çoi në një situatë ku duhej të kërkonim një rrugë dhe zgjidhje për të dalë nga kjo situatë. Ekspertët ligjorë shpjeguan temën kryesore – një referendum për heqjen e të gjitha objekteve të lojërave të fatit. Iniciativa do të vijë nga ne, do të fillojmë nga Tetova dhe do të vazhdojmë me idenë në të gjitha qytetet dhe komunat tjera që ta organizojmë atë referendum dhe njëherë e përgjithmonë ta zgjidhim problemin me këto objekte të lojërave të fatit. Pyetja do të jetë nëse jemi pro për t’i larguar të gjitha këto objekte për lojërat e fatit”, deklaroi Xhemal Abdiuod nga Levizja Antibixhoz.

Profesori i shkencave juridike Qebir Avziu ka sqaruar se nëse komuna e Tetovës organizon një referendum të tillë nuk do të ketë obligim obligues për Qeverinë dhe Kuvendin sepse shteti është i karakterit unitar dhe ligjet zbatohen për të gjithë territorin. Sipas tij, më e rëndësishme është fillimi i një procesi që beson se do të ketë mbështetjen e komunave dhe qyteteve të tjera.

“Referendumi fakultativ mund të shpallet nga Këshilli komunal, por ne e dimë që kjo nuk është me karakter të detyrueshëm për Qeverinë dhe shtetin, por mendojmë se në mënyrë indirekte do të ketë ndikim pozitiv. Besoj se shumë qytetarë do të përgjigjen me përgjigje negative dhe se nuk duan të kenë lojëra fati në vendbanim. Mendojmë se sa mesazh do t’u dërgohet komunave të tjera, qytetarëve të tjerë që të fillojnë me organizimin e referendumeve të tilla dhe kur i gjithë territori i vendit të organizohet me një numër të madh referendumesh kundër dhe atëherë qeveria do të mendojë mirë nëse do të të jenë në favor të hapjes së kazinove. Qëllimi është organizimi i një referendumi të tillë, me karakter fakultativ, por sa do të ndikojë pozitivisht si në territorin tonë ashtu edhe në nivel shtetëror”, tha profesor Avziu.

Për organizimin e një referendumi lokal nevojiten nënshkrimet e 20 për qind të numrit të përgjithshëm të votuesve në atë komunë. Lëvizja Antibixhoz është formuar në vitin 2016 dhe kërkon ndryshime në ligje për të hequr objektet e lojërave të fatit jashtë zonave të banuara.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit