Brukseli ‘zien’ nga skandali/ Nënkryetari i KE befason me deklaratën: Shyqyr që postova në Twitter pro Katarit!

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 14.12.2022, 12:14

Nënkryetari i Komisionit Evropian, Margaritis Schinas ka reaguar pas raportimeve të fundit që kërkojnë hetimin e tij për përfshirje të mundshme në çështjen e “Katar Gate”. Pretendimet erdhën pasi ai mori pjesë në ceremoninë hapëse të botërorit dhe ka bërë disa postime në Twitter pro Katarit.

Në deklaratat e tij nga Brukseli, në prani të përfaqësuesit të Komisionit, Eric Mamer, Schinas theksoi se çdo fjalë që ai ka thënë për Katarin është 100% në përputhje me politikat e Komisionit. Ai tha: “Këtë javë kishte zemërim dhe zhgënjim. Dhe sinqerisht, gjithçka është e justifikuar. Më vjen mirë që Parlamenti Evropian ka marrë masa dhe po punon për të rifituar besimin e humbur”.

Më pas ai nënvizoi: “Isha në ceremoninë e hapjes së Botërorit si përfaqësues i Komisionit, ishte ngjarja e parë sportive globale pas pandemisë. Me transparencë të plotë kam pasur diskutime dhe kam mbrojtur modelin tonë sportiv. Në të gjitha deklaratat e mia publike për Katarin, çdo fjalë është 100% në përputhje me politikat e Komisionit. Ne nuk improvizojmë, nuk shpikim pozicione. Me nderim fetar përsëris politikat e Komisionit”.

Pas 32 vitesh shërbim publik, për mua ka vetëm dritë. Do të postoj në Twitter dhe do ta bëj, në shenjë transparence. Dhe më lejoni t'ju them diçka: Faleminderit Zotit që kam postuar në Twitter. A mund ta imagjinoni kritikën që do të kisha marrë nëse nuk do të kisha postuar në Twitter atë që bëra në mes të ditës?” tha ai edhe në lidhje me postimet e tij për kontaktet në Katar.

Ai vazhdoi, duke pyetur nëse kishte marrë ndonjë dhuratë nga Katari: “Po, më dhanë një top futbolli dhe një kuti çokollata, të cilat i lashë me shoferin që më çoi nga stadiumi në hotel dhe disa suvenire nga Kupa e Botës.”

Nënkryetari i Komisionit u pyet gjithashtu nëse ka besimin e Ursula von der Leyen: “Nuk ka pasur asnjë provë nga askush, që e detyron presidenten të mbështesë një anëtar të Kolegjit. Natyrisht, presidentja e mbështet Kolegjin, duke përfshirë zëvendëspresidentin Schina dhe komisionerin Johansson”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit