Koreanët e Jugut do të bëhen më të rinj, ndryshon sistemi i llogaritjes së moshës

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 14.12.2022, 00:11

Koreja e Jugut do të heqë dorë nga metoda e saj tradicionale e numërimit të moshave dhe do të miratojë standardin ndërkombëtar. Ky ndryshim do t’i bëjë nga 2-3 vite më të rinj njerëzit në dokumentet zyrtare, por mund të marrë kohë për të depërtuar në jetën e përditshme.

Në Korenë e Jugut një fëmijë konsiderohet një vjeç kur lind dhe një vit shtohet çdo 1 janar. Zakoni i pazakontë dhe gjithnjë e më i papëlqyer nënkupton që një fëmijë i lindur në natën e Vitit të Ri bëhet dy vjeç sapo ora të shënojë mesnatë.

Komplikimet nuk mbarojnë këtu: ekziston një sistem i veçantë për llogaritjen e moshës së burrave që hyjnë në shërbimin kombëtar dhe moshën ligjore për të pirë alkool dhe duhan. Në këto raste, mosha e një personi llogaritet nga zero në lindje dhe një vit shtohet në ditën e Vitit të Ri.

Tradita ka ngjallur kritika nga politikanët të cilët besojnë se kjo e bën Korenë e Jugut, një ekonomi e madhe aziatike dhe fuqi globale teknologjike dhe kulturore, të shfaqet prapa kohës. Presidenti, Yoon Suk-yeol, ka kritikuar metodat e shumta për llogaritjen e moshave si një harxhim i burimeve.

Origjina e sistemit është e paqartë. Një teori është se mbushja e një viti në lindje merr parasysh kohën e kaluar në mitër – me nëntë muaj të rrumbullakosur në 12. Të tjerë e lidhin atë me një sistem numerik të lashtë aziatik që nuk kishte konceptin e zeros. Shpjegimet për vitin shtesë të shtuar më 1 janar janë më të ndërlikuara. Disa ekspertë theksojnë teorinë se koreanët e lashtë e vendosën vitin e tyre të lindjes brenda ciklit kalendarik 60-vjeçar kinez, por, në një kohë kur nuk kishte kalendarë të rregullt, prireshin të injoronin ditën e lindjes së tyre dhe thjesht shtonin një vit të tërë. në ditën e parë të kalendarit hënor.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit