11 shqiptarë arrestohen në Itali, banda e tyre kishte shitur 150 kg kokainë në 8 muaj

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13.12.2022, 22:31

Një operacioni i gjerë antidrogë është zhvilluar nga policia italiane në orët e para të së martës, në territoret e Foligno, Spoleto, Terni, Rimini dhe Bolonja.

Gjykata e Perugias ka dhënë masat e sigurisë për 15 persona, mes të cilëve 11 me kombësi shqiptare. Të arrestuarit akuzohen për trafik kokaine, posedim dhe tregtim droge, armëmbajtje dhe municione.

Në burg përfunduan:

Domenico Di Rocco (37 vjeç), Elton Hoxha (24), Ervìn Hoxha (27), Festim Hoxha (26), Renato Di Silvio (26), Ardian Muca (24), Xhekson Novi (24). Durim Spanjolli (38), Santiljano Mitai (23).

Në arrest shtëpiak u la: Zenel Huqi (25 vjeç), Franko Merxhani (23), Marius Nuri (29) dhe Ivan Gentilucci (50).

Hetimet e nisura në maj 2020 u zhvilluan me shërbime të shumta në zonë, me përndjekje, por edhe me aktivitete teknike si monitorim me GPS, kamera vëzhgimi dhe përgjime telefonike dhe mjedisore të automjeteve të përdorura nga të dyshuarit. Gjatë periudhës në të cilën u kryen hetimet, policia gjyqësore arrestoi në flagrancë 22 persona, sekuestroi rreth 9 kilogramë kokainë, 2 kilogramë heroinë, 2 pistoleta me 139 fishekë, 4 makina dhe rreth 13 mijë euro cash. Detyrat dhe rolet e secilit janë identifikuar, duke iu referuar veçanërisht metodave të menaxhimit të furnizimit të drogës dhe shitjes me pakicë të mëvonshme. Sipas hetuesve banda kishte arritur të hidhte në treg mbi 150 kilogramë kokainë në tetë muaj.

Të ardhurat e paligjshme, të vlerësuara në disa milionë euro, banda kriminale i kishte riinvestuar në aktivitete tregtare në Umbria, në Shqipëri në bizneset e akomodimit të vendosura në resortet më të njohura bregdetare. Njëkohësisht me arrestimet janë kryer kontrolle të shtëpive të cilat kanë bërë të mundur gjetjen dhe sekuestrimin në shtëpitë e të dyshuarve, mbi 132 euro para të gatshme, tre llogari bankare janë depozituar gjithsej rreth 80 mijë euro, njëzet e një telefona celularë dy shënime të koduara, të shkruara me dorë, në lidhje me kontabilizimin e aktiviteteve të paligjshme dhe tre orë me vlerë, dy prej të cilave janë Rolex.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit