Amnesty International reagon ashpër ndaj planit të Rishi Sunak: Ka shumë gabime, atij nuk i intereson për emigrantët

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13.12.2022, 18:44

Kryeministri britanik Rishi Sunak ditën e sotme ka prezantuar planin për menaxhimin e krizës së emigrantëve e cila prek në mënyrë të drejtpërdrejtë shqiptarët.

Në përgjigje të planit të kryeministrit britanik, Steve Valdez-Symonds, Drejtor i të Drejtave të Refugjatëve dhe Emigrantëve të Amnesty International në Mbretërinë e Bashkuar, tha:

Deklarata e kryeministrit për azilin e bën të qartë se ai ose nuk e ka idenë ose sinqerisht nuk i intereson. Sunak flet për drejtësi megjithatë qeveria e tij ka shkatërruar sistemin e azilit të Mbretërisë së Bashkuar, duke u bërë dëm të konsiderueshëm mijëra njerëzve të cenueshëm pa asnjë arsye tjetër veçse një përpjekje për të shmangur përgjegjësitë që ai pret të marrin vendet e tjera.

Drejtësia do të thotë të veprojmë në përputhje me përgjegjësitë tona ligjore, duke mos kërkuar paturpësisht t'i shmangim ato. Do të thotë të respektosh të drejtat e njerëzve dhe të njohësh nevojat e tyre, të mos demonizosh njerëzit për të justifikuar padrejtësitë mizore që qeveria po u bën atyre. Njoftimi i sotëm është i mbushur me gabime si në ligj ashtu edhe në fakte dhe nëse veprohet do ta bëjë një situatë tashmë katastrofike të krijuar nga politikat e qeverisë së Sunak më të dëmshme për njerëzit që ikin nga konflikti dhe persekutimi, ndërsa vazhdojnë të përfitojnë kontrabandistët, trafikantët dhe abuzuesit e tjerë.

Në vend që të vrasim njerëzit që kërkojnë azil, ne kemi nevojë urgjente që qeveria të rishikojë plotësisht politikën e saj, të anulojë marrëveshjen e Ruandës, të vendosë rrugë të sigurta në mënyrë që më pak njerëz të dëshpëruar të rrezikojnë jetën e tyre dhe të fokusohen në vendosjen e drejtë dhe efikase të kërkesave për azil që merr Mbretëria e Bashkuar.

Amnesty International ka listuar gabimet e kryeministrit britanik në planin e tij:

Ai mendon se njerëzit që ushtrojnë të drejtën e tyre legjitime për të kërkuar azil në Mbretërinë e Bashkuar e bëjnë këtë në mënyrë të paligjshme.

Ai mendon se njerëzit që bëjnë kërkesa legjitime për azil, për të cilat shumë prej tyre kanë të drejtë, po mashtrojnë sistemin.

Ai mendon se njerëzit që i ushtrojnë këto të drejta me të vetmet mjete të lejuara nga Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar po shkelnin rregullat. Megjithatë, këto rregulla i detyrojnë njerëzit të bëjnë udhëtime të rrezikshme sepse ata kërkojnë që njerëzit të jenë në Mbretërinë e Bashkuar për të kërkuar azil, por të refuzojnë një vizë për të udhëtuar për këtë qëllim.

Kryeministri dhe qeveria e tij po përjetësojnë një padrejtësi të thellë duke dështuar të vendosin me përgjegjësi kërkesat për azil që merr vendi dhe duke u përpjekur t'i paraqesin njerëzit që vuajnë nga kjo si në një farë mënyre fajtorë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit