Vis “Qethësi” i ARRSH i fut në xhep 22 MLD Lekë oligarkëve që përmbytën nënkalimin e TEG

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 13.12.2022, 15:57

Mbi 22 Miliard Lekë është vlera e fazës së parë të tenderit zgjerim i rrugës Elbasan-Qafë Thanë, të Evis Berberit të ARRSH dhënë kompanisë Alb-Building të Odhise Breshës dhe Pëllumb Betës. Dyshja nga Telepena me 50% të aksioneve në këtë kompani është zotëruese e 3 koncesioneve në hidro-energji, ndërtuese e disa HEC-eve në vend.

Procedura e prokurimit publik është shënuar me Flamur të Kuq për “Skualifikim të të gjithë operatorëve konkurrues përveç fituesit”.

Vlera e lartë e tenderit do të hidhet nga Buxheti i Shtetit. Të gjithë pjesëmarrësit në garë janë skualifikuar pasi sipas Autoritetit Rrugor Shqiptar nuk plotësojnë kriteret e veçanta specifike të tenderit duke nxjerrë fitues Breshën dhe Betën.

Rezulton se dyshja tepelenase luan me shuma të mëdha në tenderimet publike dhe çuditërisht mbi gjysmën e tyre e ka përfituar në shkelje të ligjit. Jo vetëm që ky subjekt duhet vënë në hetim nga SPAK për përfitime të paligjshme të fondeve publike por për një skandal të bërë publik ditët e fundit.

Bëhet fjalë për përmbytjen që pësoi nënkalimi tek TEG duke u bërë i papërshkrueshëm nga mjetet. Ky tender, ku doli në pah puna e kompanisë Alb-Building i ishte dhënë dyshes së pronarëve me shkelje ashtu si edhe në tenderin e fundit, për skualifikim të të gjithë operatorëve konkurrues dhe ishte shënuar me Flamur të Kuq.

Për këtë tender, Breshaj dhe Beta janë paguar mbi 14 Milionë Lekë. Vetëm shuma e përftuar nga 4 tendera të ARRSH i kalon 37 MILIARDË Lekë.

View this post on Instagram

A post shared by JOQ Albania (@joqalbania)

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit