Bjellorusi/ Lukashenko urdhëron inspektim të befasishëm të forcave të armatosura. Ka lidhje Rusia?

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 13.12.2022, 13:18

Një inspektim i befasishëm i forcave të armatosura të Bjellorusisë që synon të vlerësojë aftësinë e tyre për të garantuar sigurinë e kësaj ish-republikës sovjetike, e cila është aleate e Rusisë, filloi sot me urdhër të presidentit bjellorus Alexander Lukashenko.

Ushtarët që marrin pjesë në inspektim "duhet të lëvizin sa më shpejt të jetë e mundur në zonat e përcaktuara, të instalojnë pajisje mekanike dhe të organizojnë sigurinë dhe mbrojtjen e tyre," tha Ministria e Mbrojtjes në një deklaratë, e cila nuk specifikoi numrin e ushtarëve, as automjetetet që po marrin pjesë në këtë inspektim të befasishëm.

Ata gjithashtu duhet të praktikojnë vendosjen e urave të përkohshme përtej lumit Neman, i cili rrjedh përmes Bjellorusisë, Rusisë dhe Lituanisë, dhe lumin Berezina.

Aleati i Rusisë, Bjellorusia u përdor si bazë e pasme nga forcat ruse në ofensivën e tyre kundër Ukrainës në fund të shkurtit, por ushtria bjelloruse deri më tani nuk ka marrë pjesë në luftimet në tokën ukrainase.

Në mes të tetorit, Bjellorusia dhe Rusia kishin njoftuar krijimin e një force të përbashkët ushtarake, e cila, megjithatë, ka vetëm një qëllim mbrojtjen.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit