Konflikt i armatosur në kufirin Indi-Kinë, plagosen dy ushtarë

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 13.12.2022, 12:26

Trupat indiane dhe kineze u përleshën përgjatë kufirit të tyre dhe si pasojë dy ushtarë nga të dy vendet u lënduan. Ky është konflikti i parë i armatosur i njohur midis Indisë dhe Kinës në pothuajse dy vjet.

Në një deklaratë, Ministria e Mbrojtjes e Indisë tha se ushtarët nga të dyja palët pësuan lëndime të lehta në konfrontimin, i cili u zhvillua të premten në sektorin Taëang në territorin verilindor të Indisë, Arunachal Pradesh.

Kufiri i diskutueshëm 3,379 kilometra ka qenë prej kohësh një burim fërkimi midis Neë Delhit dhe Pekinit, me tensionet që u përshkallëzuan ndjeshëm në qershor 2020, me luftime që rezultuan në vdekjen e të paktën 20 ushtarëve indianë dhe katër kinezë.

Ministri i Mbrojtjes i Indisë ka akuzuar trupat e Ushtrisë Çlirimtare Popullore të Kinës (PLA) se po përpiqen të ndryshojnë "në mënyrë të njëanshme" status quo-në duke u përpjekur të kalojnë vijën e kontrollit aktual (LAC), kufirin de facto të dy vendeve.

“Përplasja çoi në një përleshje me armë në të cilën ushtria indiane me guxim pengoi PLA të hynte në territorin tonë dhe i detyroi ata të ktheheshin në pozicionet e tyre”, tha ai, duke shtuar se nuk kishte lëndime serioze nga pala indiane.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit