Deportim direkt, Rishi Sunak pritet të prezantojë sot ligjin e ri për emigrantët shqiptarë në Angli

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 13.12.2022, 10:43

Britania po bën maksimumin për të mos lejuar shqiptarët të shfrytëzojnë legjislacionin e tyre për të qëndruar në Angli dhe për të arritur më pas të vendosen përfundimisht atje.

Kryeministri britanik, Rishi Sunak në ditët e fundit ka pasur biseda të gjata telefonike me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe “The Thelegraph” raporton se është arritur një marrëveshje.

Ditën e sotme Rishi Sunak pritet të prezantojë një paketë të re ligjore, që nuk i lejon shqiptarët të kërkojnë azil, përveç rasteve të veçanta, duke i renditur ata mes vendeve të tjera sigurta.

Në këtë mënyrë, çdo emigrant që do të mbërrinte në Angli dhe do të tentonte të aplikonte për dokumentacion, do ta kishte të pamundur ta arrinte këtë nëpërmjet ligjit të skllavërisë moderne.

Shqiptarët që mbërrijnë me gomone në Angli, do të depërtohen menjëherë në Shqipëri dhe nga këtu do të shqyrtohen edhe kërkesat e tyre për azil, të cilat do të pranohen vetëm për arsye specifike.

Me këtë ligj, që pritet të prezantohet e më pas të vihet në zbatim, Anglia imiton pak a shumë atë që ka bërë Suedia dhe vendet e tjera nordike.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit