Inceneratorët/ SPAK ‘i vë syrin’ Ahmetajt, Agaçit, Ballukut dhe Gjiknurit, a do t’i hetojë seriozisht?

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 12.12.2022, 19:57

SPAK ka dërguar këtë të hënë në gjyq dosjen e inceneratorit të Elbasanit. Konkretisht prokuroria e posaçme ka dërguar për gjykim ish-ministrin e Mjedisit, Lefter Koka, ish-sekretarin e tij të Përgjithshëm dhe njëkohësisht ish-deputetin socialist, Alqi Bllako, si edhe biznesmenët Klodian Zoto, Mirel Mërtiri e Stela Gugallja, për veprat penale që lidhen me korrupsionin dhe pastrimin e parave.

E reja e kësaj çështje është fakti se në gjykim për të njëjtën dosje janë dërguar edhe strukturat që drejtohen ose janë drejtuar nga Ëngjëll Agaçi, Artur Metani, Damian Gjiknuri, Arben Ahmetaj, Belinda Balluku e Nasip Naço.

Këto struktura kanë qenë të lidhura me dhënien e lejeve, tenderave, miratimin apo mbështetjen e kontratave për inceneratori e Elbasanit.

SPAK-u ende nuk ka arritur të shqiptarët se drejtësia e re po funksionon. Deri më tani ka vetëm një emër zyrtari të lartë, ai i Lefter Kokës, ndërsa emrat e tjerë kanë qenë 'peshq të vegjël'.

A do të jetë në gjendje që të mbërrijë deri tek “peshqit e mëdhenj” këtë herë, apo hetimet do të mbyllen?

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit