U vra gjatë grabitjes në Rinas, gruas së Admir Muratajt i sekuestrojnë 2 mln euro prona

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 12.12.2022, 18:09

Albana Alidhimas, gruaja e Admir Muratajt, i janë sekuestruar disa prona me vlerë deri në 2 mln euro. Policia mori nën administrim këtë të hënë pasuri të paluajtshme të cilat dyshohet se kanë burimin e financimit nga veprimtaritë kriminale.

Në pronësi të 47-vjeçares kanë qenë një serë pronash, ku në sekuestro kanë rënë, një apartament dhe 2 garazhe, në rrugën “Mihal Grameno”, Tiranë, 1 apartament në Sarandë dhe një peshë toke (pemëtore), në Mjull, Bathore.

Admir Murataj mbeti i vrarë më 9 prill 2019, në tentativë të arratisë pas një super grabitje të kryer në Rinas. Ai dyshohet se ishte truri i një grabitje parash me vlerën 6 mln euro. Pasi hyri qetësisht në Aeroportin e Rinasit, Murataj me grupin e tij arritën të mërrnin thasët me para.

Kjo nuk ishte grabitja e parë që Murataj kishte kryer, pasi sipas autoriteteve akuzohet për një sërë grabitjesh të shumtë monetare. Para të cilat dyshohet se ka murat edhe të familjeve, ku në këtë rast gruaja e tij kishte një sërë pronash të pajustifikuar për financimin e tyre.

Njoftimi i Shtetit:

“Në kuadër të procedimit penal për evidentimin dhe sekurimin e pasurive që rrjedhin nga veprimtaria kriminale, referuar nga Sektori për Hetimin e Kr Ekonomike dhe Financiare, nën çështjet e Prokurorisë së afërm të Shkallës së Parë Tiranë, në operacionin policor i koduar “Relative” . Në rast të procedimit, u bë ekzekutimi i vendimit të Prokurorisë së Përfaqësuesve të Shkallës së Parë, për vendosjen e sekuestros preventive ndaj pasurisë së paluajtshme në ngarkim të shtetasve AA (M)., 47 vjeçe, banuese në Tiranë. Në rast të vendimit, u bë sekuestrimi i pasurive të paluajtshme, vlerat e tyre arrijnë rreth 2 milionë euro, konkretisht: 1 apartament dhe 2 garazhe, në rrugën “Mihal Grameno”, Tiranë, 1 apartament në Sarandë dhe një dënim toke ( pemëtore), në Mjull Bathore.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit