Rrjedhja e të dhënave bankare/ Sekuestrohet hard disku, i përket Klodian Sotës

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 12.12.2022, 15:26

Hard disku i cili përmban të dhënat bankare të qytetarëve shqiptarë i është sekuestruar personit, Klodian Sota. 'OraNews' raporton se prania e të dhënave bankare të qytetarëve shqiptarë në diskun që u është sekuestruar personave të vendosur nën akuzë, është lënë pa u hetuar nga Prokuroria e Tiranës.

Prokuroria, në kërkesën për gjykim ndaj katër të pandehurve Eni Qirjako, punonjëse e tatimeve, Andi Agaraj, punonjës i AKSHI-t dhe përmbaruesve privatë Klodian Sota dhe Endri Ikonomi, përshkruan se në kompakt-diskun e ekspertuar, ka gjetur veç të tjerash edhe një sasi të konsiderueshme të dhënash bankare të qytetarëve shqiptarë.

Hard disku objekt ekspertimi i është sekuestruar Sotës, por pavarësisht konstatimit nga eksperti të informacioneve bankare, të pandehurit janë akuzuar vetëm për kopjimin, shitjen dhe më pas publikimin e databazës së pagave. Gjatë hetimeve për publikimin e databazës së pagave, Prokuroria e Tiranës ka evidentuar se materialet janë nxjerrë nga sistemi i tatimeve nga useri në përdorim të punonjëses Eni Qirjako, e cila më pas ia ka transferuar kolegut të saj Andi Agaraj.

Sipas prokurorisë, dyshohet se Sota i ka shitur dokumentet kundrejt 20 mijë lekëve të reja, dy të akuzuarve të tjerë Klodian Sota dhe Endri Ikonomi. Shitja është bërë përmes dorëzimit të hard dikut, ku ishin hedhur të gjitha informacionet, përfshirë databazën e pagave e të targave, që u bënë publike, por edhe informacionet bankare që fatmirësisht nuk janë publikuar.

Endri Ikonomi rezulton pronar i kompanisë PRO 3 VT, që ka si objekt mbledhjen e borxheve nga kreditë e këqija të bankave.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit