Dyshime për aktivitetin e vlonjatit, sekuestrohen pasuri me vlerë 500 mijë euro

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 12.12.2022, 14:43

Gjykata e Vlorës ka sekuestruar 500 mijë euro pasuri që rezulton në emrin e 46-vjeçarit nga Vlora , i identifikuar si Viktor Shoraj.

Sekuestrimi i vlerës monetare në fjalë ka ardhur pasi dyshohet se rrjedh nga veprimtaria kriminale në fushën e narkotikëve.

Njoftimi i Gjykatës:

Vlorë/Vijon puna për gjurmimin, evidentimin dhe sekuestrimin e pasurive të luajtshme dhe të paluajtshme, që kanë burim veprimtari të ndryshme kriminale. Vendoset sekuestro preventive mbi një pasuri me vlerë rreth 500 000 euro, që dyshohet se rrjedh nga veprimtaria kriminale në fushën e narkotikëve, e kryer nga një 46-vjeçar.

Specialistët për Hetimin e Krimeve Ekonomiko-Financiare, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë, si rezultat i punës gjurmuese-hetimore të kryer për evidentimin dhe sekuestrimin e pasurive të përfituara në mënyrë të paligjshme, nga veprimtaritë kriminale, bënë ekzekutimin e vendimit nr. 529 , të datës 09.12.2022, të Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, e cila ka vendosur sekuestro preventive ndaj pasurisë në pronësi të shtetasit Viktor Shoraj alias R. T., 46 vjeç, banues në Vlorë, i dënuar më parë për trafikim të lëndëve narkotike, në shtetin Italian. Nga veprimet hetimore rezulton se pasuria e 46-vjeçarit ka si burim veprimtari kriminale. Në zbatim të vendimit të Gjykatës, u bë sekuestrimi i pasurive të paluajtshme me vlerë rreth 500 000 euro, konkretisht:

2 apartamente në Orikum, me sipërfaqe 52.27 m2 dhe 54.50 m2; 4 apartamente në Tiranë, me sipërfaqe 118.12 m2, 109.3 m2, 80.7 m2 dhe 110.36 m2, njësi shërbimi në Tiranë, me sipërfaqe 122 m2 dhe dy poste parkimi në Tiranë. Vijojnë hetimet dhe verifikimet, për evidentimin e pasurive të tjera që mund të jenë në emër të këtij shtetasi dhe të personave të lidhur me të.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit